“Rusya, default riski en yüksek 5’inci ülke”


9978753925

 

 

 

“Rusya, borç yükümlülüklerini yerine getirememe (default) riski en yüksek olan beşinci ülke”. Bu tespit Bloomberg ajansına ait. Bloomberg ajansı, Rusya’nın kamu tahvillerinin geri ödeme sigortalarının maliyetinin 2015 yılı başından bu yana 72 baz puan artarak 547 baz puana yükseldiğini açıkladı.
Böylece Rusya’nın, Libya, Mısır, Portekiz gibi ülkeleri geride bırakarak “default” riski taşıyan ülkeler sıralamasında beşinciliğe yükseldiği belirtildi.

 

 

Ancak Bloomberg, bu konuda herhangi bir sıralama ise yayımlamadı. Rusya’nın önünde yer alan ülkelerin tamamı belirtilmedi.

 
Bloomberg haberinde, ünlü ABD’li spekülatör George Soros’un da “Rusya’nın default’un eşliğinde olduğu” yönündeki tahminine yer verildi.

 

Rusya’da bankalar kredi musluklarını kıstı: Başvuruların yüzde 95’i reddediliyor
Sert devalüasyon ve ekonomideki sıkıntılar sonrası sorunlu kredilerin tavan yaptığı Rusya’da bankalar kredileri ince eleyip sık dokuyarak vermeye başladı. Birleşik Kredi Bürosu’nun verilerine göre, Rusya’da bugün bankalar kredi başvurularının yüzde 94,7’sini reddediyor.

 
Ajansların aktardığı verilere göre, Rusya’da 2012 yılından bu yana bankaların kredileri onaylama oranı yarı yarıya azaldı.

 
Rusya’da geçtiğimiz kasım ayında, vadesi üç aydan fazla geçen kredi borçların oranı son dört yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8,1’e yükseldi.

 
2014 yılının ilk 11 ayında Rusya’da sorunlu krediler yüzde 2,3 (332 milyar ruble) artış gösterdi.

 
Kasım 2014 itibarıyla ülkede sorunlu kredilerin oranı yüzde 16,5.
turkrus.com


Yazan - 11 Ocak 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x