“Rusya ile ihracatta atılım yapmak istiyoruz”


9bulgur

 

Moskova’da düzenlenen “Worldfood Moscow 2014” fuarına katılan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu’nun (MBTG) Başkanı Surur Aydın, “Coğrafi yakınlığı, nüfusu ve ekonomik büyüklüğü nedeniyle Rusya, ihracatta önemli atılım yapmayı planladığımız ülkelerin başında geliyor” dedi.

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nden (GAİB) yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde faaliyet gösteren MBTG, Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının ardından rotayı Rusya’ya çevirdi.

 

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 23’üncüsü düzenlenen “Worldfood Moscow 2014” fuarına katılan MBTG, burada Türk ürünlerini görücüye çıkardı.

 

Rusya ve Orta Asya ülkelerinden gelen alıcıların önemli buluşma platformlarından biri olarak kabul edilen fuarda stant açan MBTG, ziyaretçilerin ve yabancı basın kuruluşlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Türk tarım ürünleri ve görsellerinin sergilendiği stantta ziyaretçilere şef aşçılar tarafından, bitkisel yağ, bulgur, makarna ve bakliyat ürünleri kullanılarak hazırlanan yöresel yemek ikram edildi. Anadolu’nun geleneksel yemekleri Rus ve diğer Orta Asya ülkelerinden gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.

 

“Rusya bulgur için ciddi bir pazar”

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen MBTG Başkanı Surur Aydın, beklentilerinin çok daha üstünde verimli bir fuar yaşadıklarını belirtti.

DİĞER HABERLER
Ali Eroğlu: Dünya yaban hayatı günü kutlu olsun

 

Ürünlerin tanıtımının yanı sıra iş adamlarının çok sayıda bağlantı kurma imkanı bulduğunu vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

“Rusya’nın özellikle bulgur sektörü için ciddi bir pazar olduğunu düşünüyorum. Coğrafi yakınlığı, nüfusu ve ve ekonomik büyüklüğü nedeniyle Rusya, ihracatta önemli atılım yapmayı planladığımız ülkelerin başında geliyor. Ülkede oldukça fazla tüketilen kara buğdaydan imal edilen ‘greçka’ isimli gıda bulgura çok yakın özellikler taşıyor. Söz konusu ürünün fiyatı bulgur ve pirinçten çok daha yüksek. Bu nedenle Türk bulgurunun Rus pazarında tutunmasının çok zor olmayacağını değerlendiriyoruz.”

 

 

Kaynak: RS FM


18 Ekim 2014. 10:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x