Rusya sebze-meyve halinin kapanması ihracatçıyı korkutmadı


moskova_halinin_kapanmasi_turkleri_uzdu13823447840_h1086659

 

 

“Tek pazar Rusya değil”

 

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında önemli bir konuma sahip olan Rusya’daki Pokrovsky Hali’nin kapatılmasın ihracatçıyı korkutmadı.

 

 
UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, “ürünlerimizi yalnızca Rusya’ya ihraç etmiyoruz. Dünyada gidilecek çok fazla ülke var” dedi.

 

 

 

 

Rusya’dan gelen “hal kapalı” haberi ihracatçıları korkutmadı. Dış ticaretten sorumlu Ekonomi Bakanlığı ve dış ticaret bürokrasisi sorunun çözümü yönünde çabalarına destek veren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, yeni pazarlara ve Pazar çeşitliğinin önemine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

UYMSIB Başkanı Dr. Salih ÇalıTürk meyve ve sebze sektörünün, Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlık yüzünden yönünü ABD, Japonya ve Çin gibi ülkelere çevirdiğine işaret eden Salih Çalı, şunları söyledi:“İhracatımızın önemli bir bölümü AB ülkelerine gerçekleştiriliyor. Birlik olarak bunu yeterli görmüyoruz. Pazar çeşitliliği için yoğun bir çaba gösteriyoruz.Türkiye ile Çin arasında kısa bir süre önce imzalanan ‘”Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” anlaşması ile Çin pazarının kapıları ürünlerimize açmasını bekliyoruz. Rusya pazarı bizim için önemli. Bu pazardaki payımızı artırmak istiyoruz. Ancak şunu da unutmamalıyız ki, ürünlerimizi yalnızca Rusya’ya ihraç etmiyoruz. Dünyada gidilecek çok fazla ülke var.”Moskova’daki Pokrovsky Hali’nin kapatılması konusuyla Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yakından ilgilendiğini anlatan Çalı, “tek bir ürün ve tek bir pazar anlayışı ile hareket etmiyoruz. İhracata konu ürün sayısını artırdık ve bütün dünyayı pazar olarak görüyoruz” dedi.
Bu yıl UYMSİB olarak alternatif pazarlara ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Salih Çalı, “Uzakdoğu Projesi kapsamında Japonya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaş meyve sebze ihracatı için Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunduk. Birlik olarak ABD’ye Bursa Siyah İnciri, Japonya’ya kiraz ve limon ihraç izni almak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.


22 Ekim 2013. 14:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x