Rusya, Türk ihraç mallarını taşıyan TIR’lara geçiş vermiyor


118842

 

 

 

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türk ve yabancı firmaların derneği arayarak Türk ihracat ürünü taşıyan Türk ve yabancı araçların Rusya sınır kapılarında içeri alınmayarak bekletildiği bilgisini verdiğini aktardı.

 

 
Suriye sınırında dün yaşanan uçak düşürme olayından sonra Rusya’ya Türk ihraç mallarını taşıyan yerli ve yabancı araçlar Rus sınırında bekletiliyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra kurulu Başkanı Fatih Şener, “Rusya’ya yıllık 3 bin TIR’lık mal taşıyoruz. Sıkıntı birkaç güne kadar çözülmez ise sınırlarda büyük kuyruklar oluşacak ve büyük kayıp yaşanacak” dedi.

 

 

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türk ve yabancı firmaların derneği arayarak Türk ihracat ürünü taşıyan Türk ve yabancı araçların Rusya sınır kapılarında içeri alınmayarak bekletildiği bilgisini verdiğini aktardı. Moskova Büyükelçiliğimiz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gerekli bilgilendirmeyi yaptıklarını belirten Şener, sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini vurguladı.

 

 

‘Tam tespit’ bahanesiyle TIR’lar bekletiliyor

 

 

Rusya’ya ağırlıklı olarak Ukrayna ve Gürcistan üzerinden taşıma yapılıyor. Fatih Şener, Suriye sınırındaki son gelişmeden sonra bu iki ülkeden Rusya’ya giriş yapmak isteyen Türk TIR’larına izin verilmediğini aktardı. Şener, sadece Türk plakalı araçların değil, Türk ihracat yükünü taşıyan tüm Kırgız, Romen ve Kazak araçların bekletildiğini söyledi. Şener,’tam tespit’ yapılacağı bahanesiyle TIR’ların bekletildiğini söyledi. ‘Tam tespit’ uygulamasında TIR’ın içerisindeki bütün ürünler tek tek kontrol ediliyor.

Yıllık 36 bin sefer yapılıyor

Fatih Şener, Rusya’ya Türkiye’den yıllık 36 bin TIR seferi yapıldığını belirterek, “Aylık 3 bin sefer yapıyoruz Rusya’ya sorun çözülmez ise birkaç güniçerisinde bu sınır kapılaraında büyük kuyruklar oluşacak ve sektörde önemli kayıplar yaşanacak” dedi. Şener, Rusya ihracatçılarının büyük tedirginlik yaşadığını ve derneği arayarak son gelişmeler hakkında bilgi almaya çalıştığını anlattı. UND ayrıca internet sitesinde bir duyuru ile Rusya’ya giden üyelerine konuyla ilgili uyarıda bulundu. Dünya


Yazan - 25 Kasım 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x