Rusya Türkiye düzeyine indi


677301289

 

 

 

Ekonomide sıkıntılı bir dönemden geçen Rusya’nın yatırım reytingini dün gece son olarak Moody’s de düşürdüğünü açıkladı. Baa2 olan not Baa3’e indirilince, Moody’s’in gözünde Rusya ile Türkiye artık aynı basamakta buluşmuş oldu.

Bu kararla Rusya, Standart and Poors ve Fitch’ten sonra Moody’s reytinginde de “junk” (çöp) sayılan ve “yatırım yapılması önerilmeyen ülke” reytinginin sınırına gelmiş oldu. Moody’s Rusya ekonomisini izlemeye aldığını açıklayarak, bir kez daha not indiriminin ihtimal dahilinde olduğu mesajını verdi.

Böylece Rusya. 1998 krizinden bu yana en düşük yatırım reytingine gerilemiş oldu.

Reytinglerin “junk” düzeyine inmesi tehlikesi, uluslararası mevzuatta pek çok büyük yabancı fonun artık Rusya’ya yatırım yapmalarının imkansız hale gelmesiyle açıklanıyor. Bu da Rusya’dan daha fazla sermaye çıkışı demek.

Uzmanlar reytingin düşmesinin özellikle Rus şirketlerinin yabancı para cinsinden satılan tahvilleri üzerinde büyük düşüş etkisi yaratmasını bekliyor. Zaten yaptırım kıskacı altında olan bu şirketlerin borçlarını ödemek için nasıl finansman bulacakları muamma. Tak çare olarak devlet fonlarından istifade etmek görünüyor.

Piyasa analistleri, petrol fiyatlarındaki düşük seviye, Batı’nın yaptırımları ve Ukrayna krizinde olumlu bir gelişme olmazsa, Rusya’nın yakın zamanda yatırım notunu “çöp” seviyesine inerek “yatırım yapılamaz ülke” statüsüne düşmesinin yüksek ihtimal olduğunu vurguluyor.

turkrus.com/


Yazan - 17 Ocak 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x