Rusya’da Civciv Katliamı Büyük Tepki Aldı


Rusya’nın Krasnaya Polyana bölgesinde faaliyette bulunan  bir tavuk çiftliğinde, parasızlık gerekçe gösterilerek, yeni doğan ve büyümekte olan  binlerce civciv soğuk havada ölüme terk edilince bütün dünya’daki hayvanseverlerin sert tepkisine neden oldu.
 
Rusya’da girdi fiyatlarının çok yükselmesi üzerine masraflarının karşılamayan ve bunun sonucu iflas eden bir tavuk çiftliği, devletten destek alabilmek için çiftlikteki yüzbinlerce civcivİ karlı ve buzlu araziye bırakarak öldürdü. İflas ettiğini duyuran çiftlik sahibi bu katliamı kameraya alıp internette yayımlamaktan da çekinmedi.

Video paylaşım sitesi Youtube’da yayımlanan görüntüde, gözü yaşlı çiftlik çalışanlarının yumurtadan yeni çıkmış civcivleri paslı bidonlara doldurarak, soğuk havada ölüme terk ettiği görülüyor.

Görüntülerde, biraz daha büyük 20-25 günlük civcivlerin ise, çöp arabalarının arkasında getirildikleri karlı arazide yine donarak ölmeye terk edilmesi de yer alıyor.

Katliamın nedeninin onları besleyecek paralarının kalmaması olduğunu söyleyen Kurs bölgesindeki Krasnaya Polyana tavuk çiftliğinin yöneticisi, videoda devlet yetkililerine seslenerek, bin 700 çalışanının işlerini kaybetmemesi için devreye girmelerini istiyor.

ÜLKEMİZDE DE AYNI OLAY YAŞANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.nin iflası üzerine firmada  bir çok el  değiştirme  yaşandı.Bunların içinde Kılıç Tavukçuluk Mudurnu Tavukçuluk şirketini aldıktan bir süre  sonra adını “MUPİ” olarak değiştirmiş ve bir süre sonra da zarar ettiğini bildirerek üretimine son vermişti.

İşte bu üretimin durdurulması sonucu kuluçkadan çıkan civcivler çöp torbalarına konularak Mudurnu’nun soğuk ve buzlu ikliminde tarlalara atılmış ve büyük tepki almıştı.Yukarıdaki karda görünen civcivler Çiftlik Dergisi Mudurnu Bürosu yetkilisi Aydın Özpelit tarafından çekilerek yayına verilmişti.Bu olayda sektörde çok konuşulmuştu.

 


DİĞER HABERLER
Kümes Hayvanlarının Otomobil Sefası!
20 Aralık 2010. 10:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x