Rusya’da tedarikçilerin talebi: “45 gün yerine haftada bir zam yapabilelim”


7090875507

 

 

 

Rusya’da devalüasyonun nihai tüketici üzerindeki olumsuz etkileri de giderek derinleşiyor. Tedarikçilerin  yaptığı teklif kabul edilirse, artık market raflarında fiyat etiketleri çok da sık değişebilecek.

 

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya’da tedarikçiler, perakende zincirlerinin yapıaln zamları gözden geçirme süresinin 45 günden yedi güne indirilmesini talep ediyor.

 

Rusya’da bugün yasalar gereği, perakendecilerin, tedarikçilerin yaptıkları zamlar ile ilgili kararlarını 45 güç içerisinde vermeleri gerekiyor. Karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak bu süre 120 güne kadar çıkabiliyor. Aksi takdirde tedarikçilerin mal teslimatını durdurma hakları bulunuyor.

 

Tedarikçiler, “sıradışı pazar şartları”ndan ötürü bu sürenin yedi güne indirilmesini talep ediyor.

 

Rusya’da Devlet İstatistik Dairesi Rosstat’ın verilerine göre enflasyon sene başından bu yana yüzde 8,9 olarak kaydedildi. Son bir haftada salatalık ve lahana yüzde 6,2, domates yüzde 4,3, havuç yüzde 2,9, patates yüzde 2,5, soğan yüzde 1,8 pahalandı.

 

Karabuğday (greçka) yüzde 5,7, yumurta yüzde 4,5, pirinç yüzde 1,7, ayçiçek yağı yüzde 1,5, elma yüzde 1,3, buğday unu yüzde 1,1, peynir yüzde 1,1, dondurulmuş balık yüzde 0,9, ekmek yüzde 0,7 zamlandı.

 

www.turkrus.com/


Yazan - 13 Aralık 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x