“Rusya’da yılda 14 bin şiddet kurbanı kadın hayatını kaybediyor!


950586201

 
Medyagünlüğü.Com sitesinde Cenk Başlamış’ın kaleme aldığı yazı, kadınları hedef alan şiddetin Rusya’da ulaştığı dehşet verici boyutu gözler önüne serdi: “Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin yol açtığı büyük öfke kadına yönelik şiddeti Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya yerleştirdi.

 

Hep bilinen ama görmezlikten gelinen sorunla ilgili olarak kadını savunmayan, savunamayan devletten sokaktaki insana çok suçlu var.

 

Bu doğru.

 

Ama bir doğru daha var: Bu tümüyle Türkiye’ye özgü bir sorun değil. Kadına şiddet Batılı ülkelerde de görülmekle birlikte demokrasisi tam gelişmemiş, Doğu karakteri ağır basan toplumlarda daha yaygın. Peki, Arap ülkelerindeki varlığını bildiğimiz sorunun yakınımızdaki bir başka ülkede, Rusya’da da yaşandığını biliyor muyuz? Daha açık sormak gerekirse, Rusya’da her yıl 14 bin kadının, yani Türkiye’dekinin 50 katı fazla sayıda kadının erkeklerin kurbanı olduğunu, yani öldürüldüğünü biliyor muyuz?

 

Gerçek şu ki, Rusya kadına şiddetin, özellikle aile içi şiddetin çok sık görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, hem çalışan hem çocuk bakan hem de ev işleriyle uğraşan Rus kadını eşinden şiddet görüyor. Çoğu zaman da çocukları için, yuvasını yıkmamak uğruna başına gelenleri saklıyor ya da sadece en yakınlarıyla paylaşabiliyor.

 

http://www.turkrus.com/


Yazan - 19 Şubat 2015. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x