Rusya’dan Batı’ya son rest…


1513788105

 

 

 

 

“Rusya, Ukrayna krizinin çözülmesi için herkesten daha çok çaba sarfediyor. Batı’nın, bize uyguladığı yaptırımları kaldırmak için öne sürdüğü şartları kabul etmeyeceğiz.” Bu açıklama Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan geldi.

 

Lavrov, Rus NTV kanalında katıldığı programda, Ukrayna krizi ve Moskova-Batı ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Lavrov, Batı’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların asıl amacının Ukrayna olmadığını açıkladı. ABD ve Avrupa Birliği’nin hedefinde Rusya’yı değiştirmek olduğunu belirten diplomat, bu yaklaşım için “geçmiş yüzyıl” ve “pasif sömürgeci düşünce tarzı” nitelendirmelerde bulundu.

 

Batı’nın yaptırımları kaldırma konusunda Moskova’ya karşı şartlar öne sürdüğünü belirten Lavrov, “Ukrayna krizinin çözüme destek olursanuz, yaptırımları kaldırırız diyorlar. Buna bizim cevabımız çok basit. Bu konuda hiçbir kriter ve şartı onaylamamız ve yerine getirmemiz söz konusu olamaz” dedi.

 

Rusya’nın, Ukrayna’daki krizin sona ermesi için en fazla çaba sarf eden taraf olduğunu kaydeden Rus Bakan, “Minsk Anlaşması, Rusya ve Ukrayna devlet başkanları Vladimir Putin ile Petro Poroşenko’nun insiyatiflerinin sonucu imzalandı. Şimdi tüm bağlantılarımızı kullanarak, bu anlaşmaların şartlarının yerine getirilmesi için çabalıyoruz. Batılı meslektaşlarımız ise, Kiev üzerinde yeteri kadar etki kurmuyorlar” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
TVHB: Sokak Hayvanları Sorunu Çözümsüz Değildir!

 

Rusya-ABD ilişkilerinin bugün Soğuk Savaşı’ndan daha kötü durumda olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise Lavrov, “Soğuk Savaş döneminde iki süper güç vard. Her ikisinin bünyesinde de askeri ve siyasi bloklar faaliyet gösteriyordu ve gelişmekte olan dünyanın farklı bölgeleri bu blokların etkisi altındaydı” dedi.

 

Lavrov, “Bugün ise dünyadaki durumu etkileyen oyuncu sayısı kat be kat arttı. Çin, Hindistan, Brezilya gibi yeni ekonomiler ortaya çıktı” diye konuştu.

 

Lavrov, “Yaptırımları uygulayan ortaklarımız, amaçlarının Ukrayna olmadığını gizlemiyor. Aslında, açıklamalarından ve eylemlerinden bu kısıtlamanın gerçek amacının Rusya’yı değiştirmek, kilit ve bizim için prensip konulardaki tavrını değiştirmek ve Batı’nın tutumunu kabul etmeye zorlamak olduğu anlaşılıyor. Bu, geçmiş yüzyıl, geçmiş devir, pasif sömürgeci düşünce tarzı” dedi.

 

Öte yandan Batı’da birçok kişinin bu politikanın zararlı olduğunun farkına vardığını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, “Eminim, ortaklarımız, en azından ciddi devletleri temsil edenler – öncelikle Avrupalılar ve okyanus ötesindeki bazı siyasetçiler – Rusya’yı cezalandırmaya yönelik mevcut politikanın zararlı olduğunun farkı vardı. Hiçbir sonucu yok, çünkü tutumumuzu değiştirmek istiyorlar” şeklinde konuştu. (NTV, Rusya’nın Sesi * İllüstrasyon: The Economist dergisi)

DİĞER HABERLER
İstanbul'da elektrik kesintisi

 

 


20 Ekim 2014. 15:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x