Rusya’ya ihracat yüzde 74 oranında arttı


6fef25d4bayatbalik

 

Rusya’ya ihracat yüzde 74 oranında arttıRusya’ya su ürünleri ihracatı, bu yılın ilk 8 ayında geçen yıla göre yüzde 74 oranında artarak 7 bin 300 tona yükseldi

 

İZMİR – Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 15-18 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen World Food Moscow Gıda Fuarı’na bu yıl da katılım sağlandığını bildirdi. Rusya ve çevre ülkelerden çok sayıda ziyaretçinin gezdiği fuarda, STG standına yoğun ilginin gösterildiği kaydedildi. Fuar süresince STG standında aşçı İbrahim Önen’in sunumlarıyla 250 kilogram levrek ve çipura pişirilerek davetlilere ikram edildiği ifade edildi.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Rusya’nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu, bu ülkenin ABD ve AB ülkelerinden gıda ithalatına koyduğu kısıtlamalarla öneminin daha da arttığını kaydetti.

 

Sektör ihracatı geçen yıla göre önemli ölçüde arttı

 

Rusya’da levrek, çipura ve alabalığın bilinen ve çok sevilen balıklar olduğunu ifade eden İşliel, fuar sırasında yaklaşık 5 bin kişiye balık ikram edildiğini dile getirdi. İşliel, “Rusya Federasyonu son yaşanan gelişmeler ışığında gıda gereksinimlerini karşılamak için yeni tedarikçi arayışında. Bu durum, coğrafi konumumuz bakımından ülkemiz için önemli fırsatları beraberinde getiriyor. Rusya, Türk ihracatçılarının da yoğun ilgi gösterdiği bir ülke durumundadır. Su ürünleri sektörü bakımından da ihracatımız 2013 yılına göre önemli ölçüde artmıştır. Artık Rusya’nın önde gelen süpermarket zincirlerinde ve restoranların menülerinde Türk balıklarını görmek mümkün” bilgisini verdi.

DİĞER HABERLER
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği, 8. Olağan Genel Kurulu

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, fuar boyunca Türk su ürünleri sektörünün başarıyla tanıtıldığını, STG standında toplanan alım taleplerinin firmalar tarafından iyi değerlendirilmesi halinde önümüzdeki dönemde Rusya’ya ihracatın önemli ölçüde artacağına inandığını belirtti.

 

İhracat ilk 8 aylık dönemde yüzde 74 oranında artış gösterdi

 

Bu gibi fuarların ve tanıtımların 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancını güçlendirdiğine dikkati çeken Kızıltan, “Rusya Federasyonu’na olan su ürünleri ihracatımız artarak devam ediyor. 2013 yılının 8 aylık döneminde 4 bin 200 ton olan su ürünleri ihracatımız, 2014 yılının aynı döneminde yüzde 74 oranında artarak 7 bin 300 tona yükseldi. Aynı dönemde ihracatımızın değer olarak yüzde 100’e yakın artarak 19.5 milyon dolardan 39 milyon dolara yükseldi” ifadelerine yer verdi. AA


21 Eylül 2014. 09:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x