Sabahattin Moralıoğlunu Kaybettik


2

Ülkemizin Beyaz Et Üretiminde İlki yaşayan,

Sabahattin Moralıoğlunu Kaybettik

1927-2014 (Temmuz)

Ölümünü geç öğrendik ancak yöremizin kalkınmasında bu kadar emeği geçmiş bir kişiyi, Baba Sabahattin adıyla tanınan bu lider insanı yad etmek ve ailesine başsağlığı dilemek borcunu hissediyoruz.

Sabahattin Moralıoğlu Türkiye’de ilk defa beyaz et üretiminde sözleşmeli üretim metodunu getiren bir kişidir. Yokluklar içerisinde 1967-1969 yılları arasında kendi projelendirdiği kuluçka makinesinde başlayarak New Hampshire tavuk ırkı ile işe başlamış ilk çalışmalarını Düzce Elliler Çiftliği diye anılan şirkette ilerletmiştir.

Merhum Sabahattin Moralıoğlu(Oturan)Süreyya Astarcı,Prof.Dr.Erol Şengör ve Şerafettin Erbayram ile

Merhum Sabahattin Moralıoğlu(Oturan) Süreyya Astarcı, Prof.Dr. Erol Şengör ve Şerafettin Erbayram ile

Ne var ki o yıllar kanatlı sektöründe amansız ölümler veren yalancı veba hastalığı üreticiyi korkutmuştur. İşte bu sırada Sabahattin Moralıoğlu sözleşmeli üretim prensibini birde ölüm anında civciv veya piliçlerin maddi tutarını da sinesine çekerek üreticinin korkusunu yenmiştir. Bu tarz çalışma Moralıoğlu’na Baba Sabahattin lakabının takılmasına sebep olmuştur. Onun bu tavrı bugün Batı Karadeniz Bölgesinde özellikle Bolu ilinde en modern şekilde yapılmakta olan beyaz et üretimini, bizler ona borçluyuz.

5

Bugün Türkiye beyaz et üretimi 1.900.000 tonlara ulaşmaktadır. Bunun parasal değeri sekiz ila on milyar TL civarındadır. İlimiz Bolu ise bu üretimin %28- %30 unu oluştururken bundan kırk yıl önce ileri görüşlülüğü ve çalışkanlığıyla bu sektörün doğmasına sebep olan Sabahattin Moralıoğlu’nu Rahmetle anmayı borç biliriz. Her sözün başında üretici bana Allah razı olsun desin yeter diyen bu öncü insana Allah’tan rahmet ve ailesine başsağlığı dileriz.

DİĞER HABERLER
 En İyi Bahçe İstanbul!

M. Şerafettin Erbayram


3 Eylül 2014. 19:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x