Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü


UKFG53_LFkOSn1n6ZrECgQ

 

 

Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü Türkiye’yi Amerika’da temsil eden bilim insanı Yrd. Doç.Dr.Kıvanç Birsoy’un!

 

 

Sempozyum’da ayrıca Sabri Ülker Vakfı’nın “beslenme, gıda ve toplum sağlığına ilişkin araştırma, eğitim programları dahil diğer girişimleri desteklemek, genç bilim insanlarını teşvik etmek” hedefi doğrultusunda 3. kez düzenlediği Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü de sahibini buldu.

 

 

Ödülün sahibi Türk bilim dünyasının parlayan yıldızlarından Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy oldu. Uluslararası kariyerine New York’taki Rockefeller Üniveristesi’nde kanser ve metabolizma ilişkisine yönelik çalışmalarıyla devam eden Birsoy, ödülünü 2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka’nın elinden aldı.

 

 

Kıvanç Birsoy ve ekibi geliştirdikleri “ DNA-Barkodlama Teknolojisi” yöntemi ile farklı kanser türlerinin hangi besinlere bağımlı olduğunun haritasını çıkarıyor. Bu çalışma, kanser ile savaşta yeni, sürdürülebilir ve ekonomik tedavi yöntemlerinin keşfine de ışık tutuyor.

 

 

Birsoy, Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü ile 100 Bin TL’lik ödülün de sahibi oldu.


Yazan - 7 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x