Safkan ARAP KOŞU TAYLARI, açık artırmada rekor kırıyor!…


unnamed

 

 

Halim UTLU

 

TİGEM’in 4.koşu tayı satışı, Karacabey yetiştirmesi safkan Arap tayları, ikinci kez 19 Ağustos 2014’te Karacabey İşletmesi’nde düzenlenecek. Anadolu Tarım İşletmesi de,güzel safkan elit Arap taylarını, 23 Eylül 2014 tarihinde  İstanbul Veliefendi Hipodromunda yeniden görücüye çıkarmaya hazırlanıyor..

 

Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi 45 baş safkan Arap koşu tayının sahiplerinin de bulunduğu Karacabey Tarım İşletmesi’nde düzenlenen açık artırmada, ortalama 49 bin TL fiyatla, toplam 2 milyon 207 bin TL’lik tay satışı yapıldı.

 

Mehmet Gündüzeli’nin satın aldığı Semend isimli  tay, açık artırmada en yüksek fiyata, 175 bin TL’ye satıldı. Semend’i 141 bin TL ile Nasuhoğlu ve 125 bin TL ile Vicdansız takip etti. Ülke atçılık camiasının yoğun ilgi gösterdiği ve oldukça çekişmeli geçen satışlarda, Gözlü isimli tay, noter huzurunda yapılan çekilişle, 37 bin TL’ye Bengisey isimli tayı satın alan Mehmet Arslan’a çıktı..

karacabey 0315

Açık artırma,oldukça çekişmeli geçti

 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM), 2014 yılı safkan Arap tayı satışlarının üçüncüsü, 26 Haziran 2014 tarihinde Karacabey Tarım İşletmesi’nde yapıldı.TİGEM’e bağlı üç at yetiştiriciliği işletmesinden biri olan Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi 45 baş safkan Arap koşu tayının sahiplerinin de bulunduğu ve Türk Halk Müziği sanatçılarından Bedri Ayseli’nin türküleriyle açılışını yaptığı ve renk kattığı açık artırma,oldukça çekişmeli geçti.

DİĞER HABERLER
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan "Tavuk üreticisine kısmi affı destekliyorum"

 

Anadolu Tarım İşletmesi,2013 yılı koşu tayı satış rakamları göz önüne alındığında, önemli bir ilerleme kaydedildiği dikkat çekiyor. Satıştaki ortalama 49 bin TL’lik tay fiyatı, 2013’teki ortalama 32.759 TL’lik tay fiyatı ile kıyaslandığında, ortalama tay fiyatlarında %50’lik bir artış  göze çarpıyor. Anadolu Tarım İşletmesinin 2013 yılı koşu tayı satışlarında, 54 baş tay, toplam 1 milyon 769 bin TL’ye pazarlanmıştı.

 

Tay fiyatı %50 arttı

 

Tay fiyatındaki %50’lik artış, işletmenin son yıllarda yaptığı önemli çalışmaların da meyvesinin alınmaya başlandığını gösteriyor.Önemli sulama ve teknoloji yatırımları ile tarımsal üretimin her alanında büyük atılımlar yapan Anadolu Tarım İşletmesinin, Arap atçılığına uygun bir iklime sahip olmasının yanı sıra, bu alanda yaptığı yatırımlar da, işletme atçılığının yakaladığı başarıyı gösteriyor. İşletme tayları, sahiplerine alıcılarının kendilerine ödedikleri bedelin üzerinde gelir sağlarken, önemli açık yarışlardan 2013’te, 3 A3 yarışını, 2 G1 yarışını, 7 G2 yarışını, 13 G3 yarışını; 2014 yılında da, Haziran’a kadar koşulan 13 A3 yarışın 6’sını, 2 G1 yarışın 2’sini ve 19 G3 yarışın 7’sini, Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi tayların kazanması,oldukça dikkat çekiyor.

 

                                  

Dede Sabri’nin 24 yarışta, 7 birinciliği var

DİĞER HABERLER
Parakende yasası için 25 bin imza

 

Satılan taylardan bazılarının kardeşlerinin başarılı yarış hayatları da, bu taylara duyulan ilgiyi  giderek artırıyor.Satışta en yüksek fiyata alıcı bulan Semend isimli erkek tayın, babadan kardeşi 2008 doğumlu Karaüzüm’ün 6 G1, 5 G2, 3 G3 birinciliği bulunuyor. Özdoruk isimli erkek tayın ana-baba bir kardeşi 2008 doğumlu Dede Sabri, hayatı boyunca start aldığı 24 yarışta, 7 birincilik, 2 ikincilik, 3 üçüncülük ve 5 kez de dördüncülük elde etti. Özdoruk’un bir diğer ana-baba bir kardeşi 2010 doğumlu Enderefe’nin ise yarış hayatında 1 G3, 1 A3 ve 3 kısa vade koşu birinciliği bulunuyor.

 

İşletmenin tesis alt yapısı güçlendirildi

 

Anadolu Tarım İşletmesi şampiyon taylarının sahalarda boy göstermeye başlaması ve yeni alınan aygır ve kısraklarla kadrosunu desteklemesinin yanı sıra, tesis alt yapısının güçlendirilmesi yönünde de önemli projelere imza atılıyor.Taylar için çok önemli olan işletme meralarının doğal yapıları korunarak,  yapılan aşılamalarla, kaliteli ot popülasyonu artırılıyor ve 2012’de yapılan sulama yatırımları ile meraların sulanması sağlanıyor.

 

Yeni tesis edilen ve münavebeli otlatma yapılan padoklarla, taylar sürekli taze yemden istifade ediyor,uygun rasyon ve yem katkı maddeleri ile dengeli olarak beslenen tayların, daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaları sağlanıyor

DİĞER HABERLER
"Tek sınır kapısı artık yetmiyor"

 

Tay satışından 2 milyon 207 bin TL gelir

 

TİGEM’e bağlı üç at yetiştiriciliği işletmesinden biri olan Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi 45 baş safkan Arap koşu tayının sahiplerinin de bulunduğu dünkü açık artırmada, ortalama 49 bin TL fiyatla, toplam 2 milyon 207 bin TL satış hasılatı elde edildi. Satışın en yüksek fiyatla alıcı bulan tayı 175 bin TL’ye Mehmet Gündüzeli’nin satın aldığı Semend oldu.  Semend’i 141 bin TL ile Nasuhoğlu ve 125 bin TL ile Vicdansız takip etti. Ülkemiz atçılık camiasının yoğun ilgi gösterdiği ve oldukça çekişmeli geçen satışta, Gözlü isimli tay, noter huzurunda yapılan çekilişle, 37 bin TL ile Bengisey isimli tayı satın alan Mehmet Arslan’nın oldu.

 

Öte yandan Anadolu Tarım İşletmesi,  koşu tayı satışından önemli bir başarı elde ederken, 2014 yılı elit tay satışında birbirinden güzel safkan elit Arap taylarını, 23 Eylül 2014 tarihinde daha şimdiden İstanbul Veliefendi Hipodromunda görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.. TİGEM’in 2014 yılında düzenleyeceği dördüncü koşu tayı satışında da, Karacabey yetiştirmesi safkan Arap tayları, ikinci kez 19 Ağustos 2014’te Karacabey İşletmesi’nde düzenlenecek ihaleyle camianın beğenisine sunulacak.


27 Haziran 2014. 17:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x