“Safran” çiçek açtı”


275281Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için “mucize bitki” olarak adlandırılan safran, çiçek açtı.
Ağustos ayında dikilmeye başlanan, ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisi, Safranbolu ilçesinde 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda yıllık 20 kilogram üretiliyor.
Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen ve sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce açan çiçekleri toplanan safran, kilogramı 20 bin liradan yurt içi ve dışı pazarlara gönderiliyor.
Üretim arttı
Yazı Köyü’nde safran üretimi yapan Recep Kartal, yaptığı açıklamada, yaklaşık bir dönümlük alanda safran üretimi yapabildiğini, bu yıl üretimin önceki yıllara göre attığını söyledi.
Ağustos ayının ikinci yarısında soğanı dikilen safranın şimdi toplanma zamanının geldiğini anlatan Kartal, “Kasım ayında sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplamaya başlayacağız. Üretimi zor. Hassas olduğu için insan gücü gerekiyor. Binlerce çiçekten sadece yarım kilogram safran çıkıyor. Pazar sıkıntısı yok. Yurt içinden ve dışından sipariş alıyoruz” diye konuştu.

 

Trthaber


DİĞER HABERLER
Hızlı teknolojik gelişmeler ve tarımımız
23 Ekim 2013. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x