Safranbolu’da üzümler yarıştı


Safranbolu ilçesinde, Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği gerçekleştirildi. Şenlikte, “En İyi Üzüm Yetiştiricisi” ve “Üzüm Güzeli Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu. 10 güzel kızın yöresel kıyafetler giydiği yarışmada jüri üyeleri birinciyi seçmekte zorlandı. Yarışmaya katılan kızlar, içinde Çavuş Üzümleri bulunan sepetlerle jüri karşısına çıkarak hünerlerini sergilediler. Yarışmada, Nursemin Ergin birinci, Pınar Kande, Şevval Karamustafaoğlu üçüncü seçildi.

KARABÜK – İHA – Safranbolu ilçesinde, Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği gerçekleştirildi. Şenlikte, “En İyi Üzüm Yetiştiricisi” ve “Üzüm Güzeli Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu.
Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Kaymakamlık tarafından Kent Tarihi Müzesi’nde 2011 yılı Geleneksel Bağ Bozumu Şenlikleri düzenlendi. Bağ Bozumu Şenliğine; Vali Vekili Abidin Ünsal, 23. Dönem TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TBMM İdari Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük eski Milletvekili Mehmet Ceylan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının
temsilcileri, üzüm üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken, İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık açılış konuşmasını yaptı. Ayvalık, “Yöremizdeki bağcılığı geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla düzenlediğimiz Bağ Bozumu Şenliğimiz, ilçemizin tanıtımında da önemli bir rol oynamaktadır. İlçemizde ve ilimizde bağ alanları ve buralardan elde edilen ürünlerin kalitesinde her yıl artış gözlenmektedir. Üzüm alanlarının istenilen düzeyde artmasının sağlıklı bir pazar yapısı ile sağlanabileceği
inancındayız. Bizler üzümü sofralık olarak değerlendirmenin yanında, sofralık olarak değerlendirilemeyecek ürünleri pekmez, sirke, sucuk gibi mamullere dönüştürerek pazarlamanın bağcılığa olan merakı ve ilgiyi artıracağı düşüncesindeyiz. Bugün burada iki ayrı kategoride tertip edeceğimiz üzüm yarışmasında 28 üreticimiz yarışacaktır. Kategoriler Safranbolu Çavuş Üzümü ve her çiftçimizin istediği çeşitle katılabileceği standart üzüm çeşitlerinden oluşmaktadır” dedi.

DİĞER HABERLER
Sahte Tarım İlaçları Uyarısı

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan ise, “Alın terini, göz nurunu toprağa düşüren ve oradan ürün elde eden çok derli çiftçilerimizi kutluyorum. Bağ Bozumu Şenliği bir anlamda bir başka kültürümüzü vurgulama ve yaşatma çabasıdır. Safranbolu olarak göze hitaben değerlerimizin yanında damağa hitap eden değerlerimizde var. Safranbolu Çavuş Üzümü de bunlardan bir tanesidir” diye konuştu.
Şenliğe katılan 23. Dönem TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin de, “Safranbolu, dünün, bugünün ve yarının birlikte yaşanabildiği müstesna kentlerimizden bir tanesidir. Safranbolu sadece tarihi konaklarıyla, hanlarıyla, hamamlarıyla, fiziki mekanlarıyla ön plana çıkan bir kentimiz değil. Zaten bu özellikleri nedeniyle Dünya Miras Listesinde haklı olarak yerini almış bir kenttir. Ama, bunun dışında farklı özellikleri, farklı değerleri de var. İşte bu değerlerinden biri bağcılık ve bağcılığın ürünü Çavuş Üzümüdür. Safranbolulular hem geçmişten gelen fiziki varlıklarına sahip çıkıyorlar, hem de o kadar tarihi olan ürünlerine de sahip çıkıyorlar. Bu sahip çıkma duygusunun gittikçe gelişiyor olduğunu görmekte hepimize haz vermektedir. Ülkemizdeki ve ilimizdeki seracılığın gelişmesinden Safranbolu’nun da yararlanmış olması kuşkusuz tarım alanındaki ekonomik değerlere de artı puan kazandırmaktadır. Ben tüm çiftçilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Özellikle de üzüm
yetiştiricilerimizi yürekten tebrik ediyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
Dünya Gıdada Sürdürülebilir Sistem Arayışında: Türkiye’nin Öncelikleri Neler Olmalı

Konuşmaların ardından Safranbolu Halk Oyunları gösterisi yapıldı.

ÜZÜM GÜZELİ YARIŞMASI

Şenlikler kapsamında Üzüm Güzeli Yarışması yapıldı. 10 güzel kızın yöresel kıyafetler giydiği yarışmada jüri üyeleri birinciyi seçmekte zorlandı. Yarışmaya katılan kızlar, içinde Çavuş Üzümleri bulunan sepetlerle jüri karşısına çıkarak hünerlerini sergilediler. Yarışmada, Nursemin Ergin birinci, Pınar Kande, Şevval Karamustafaoğlu üçüncü seçildi. Şenlikler kapsamında yapılan ”En İyi Üzüm Yetiştiricisi” yarışmasında, ”Çavuş Üzümü” katagorisinde Hasan Yaşaroğlu birinci, Recep Kartal ikinci, Saadettin Göl üçüncü oldu. ”Standart Çeşit” kategorisinde ise Mustafa Gürleyk birinci, Nadir Ergül ikinci, Adnan Akıllı üçüncü oldu. Yarışmacılara ödülleri Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Çorum Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Salim Uslu ile Karabük eski Milletvekili Mehmet Ceylan tarafından verildi.

 


24 Eylül 2011. 13:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x