Sağlıklı Beslenmede Yumurta Saklama Koşullarının Önemi


Keskin KESKİNOĞLU

Keskinoğlu Şirketler Grubu  Yönetim Kurulu Üyesi

 

Son günlerde gıda ürünleri ile ilgili olarak hijyen ve sağlık koşullarını tanımlayan pek çok düzenlemeye imza atıldı.Bu düzenlemelerden en dikkat çekicisi ise,AB uyum yasaları çerçevesinde yumurta satış koşullarını tanımlayan yasa oldu.

 

Yasaya göre yumurta,2013 yılı itibari ile 5-12 derece arasında taşınacak ve muhafaza edilecek.Ayrıca satışı gerçekleştiren işletmelerde,yumurtayı tüketiciye ulaştırana kadar 5-12 derecelik dolaplarda saklayarak soğu zincirin kırılmasını önleyecek.

 

Bu uygulama ülkemizde gıda sektörünün ulaştığı boyutlar dikkate alındığında,yumurta üreticileri kadar tüketiciler için de önemli bir adım olarak görülmektedir.

 

Bilindiği gibi yumurta canlı bir organizmadır.Bu yüzden de saklanması için belirli koşullar gereklidir.

 

Dört mevsimin yaşandığı,ilkbahar ve yaz aylarında iç ortam sıcaklığının 10-15 derecenin üstüne çıktığı,bazı bölgelerde ise bu sıcaklığın 30 dereceyi aştığı ülkemizde ise yumurtanın sağlıklı bir şekilde satış noktalarında muhafaza edilmesi çoğu zaman mümkün olamamaktadır.

 

Sektör firmaları olarak,Türk Gıda Kodeksi’nce belirlenen tüm uygulamaları daha üst seviyelerde uygulamak için çeşitli çalışmalar yapıyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

 

Yumurtanın üretiminden tasnifine,ambalajlanmasından nakliye sürecine kadar ki tüm aşamalarda soğuk zincirin maksimum oranda korumak için yeni yatırımlar yapıyoruz.Bu yatırımlarımızı ise,tüketicilerimizin sağlıklı ürünlere kolay ulaşabilmelerini sağlamak için gerçekleştiriyoruz.

 

Bakanlığımızın 2008 yılında çıkardığı ocak 2013’te bu yasa ile amaç,son tüketiciye ulaşana kadar olan süreçteki soğuk zincirin kırılmamasını,en ucuz protein kaynağı ve en büyük besin değerini taşıyan yumurtanın,daha sağlıklı bir şekilde sofralara ulaşmasını sağlamaktır.

 

Bu tür uygulamaların tüm gıda sektöründe de yapılmasını ve halkımızın doğru bir şekilde bilinçlendirilerek sağlıklı ve güvenli besinlere ulaşması için sektör olarak çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirtirken,2013 yılının Türk halkına hayırlı olmasını dileriz.


Yazan - 27 Ocak 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ergün yıldırım
ergün yıldırım
8 yıl önce

öncelikle insan sağlığına verdiğiniz önemden dolayı sizleri kutluyorum konuyla ilgili kanunun yasalaştığını öğrendiğimde aklıma yumurtanın üretimden sonraki tüketiciye ulaşıncıya kadarki geçen süreçte nakliye ve depolardaki saklama koşulları takılmıştı nakliye ne şartlarda olduğunu görmüyorum ama , depolar ve satış noktalarında hiç bir değişiklik göremedim bu konuyla ilgili satış noktaları denetlenirse bana göre hiçte artı puan alamazlar çünki kendi bölgemde hiç bir gıda denetliyen görevliye rastlamadım çünki bende beş yıl bakkalcılık yaptım bu gün bir satış noktasından yumurta almaya gittim burnumu kapatı m geri çıktım çünki yumurtanın cam tarafı güneşi görüyor iç kısmı iç ısıyla temas halinde ucuzluk vardiye içerideki müşteri ne… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x