Sağlıklı kurbanlık hayvan nasıl seçebiliriz?


 

unnamed

 

Sağlıklı kurbanlık hayvan nasıl seçebiliriz?

 

 Veteriner Hekim Mehmet Erkan DOĞAN

 

 

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmek için seçecekleri kurbanlık hayvanların  dini ve etik açıdan sağlıklı olması gerekmektedir.Birtakım basit gözlemlerle hayvan seçimimizi kolaylaştırabiliriz.

 

kurban-2

 

-Kurbanlık için, tosun ve koç  tercih edilmesi ,dişi hayvanların kesilmemesi  hem hayvan varlılığının devamı sağlayacak ,hem de alıcıdaki muhtemel gebe hayvan şüphesini ortadan kaldıracaktır.

 

-Öncelikle hayvanın dört ayağını yere basar şekilde-ayakta olarak görmemiz gerekmektedir.Etrafında 1-2 tur dönerek tırnaktan sırt bölgesine kadar bir gözlemlenir.Birkaç metre yürütülerek topallık olup olmadığına,normal solumanın olduğuna bakılır.

 

-Gözlemler önemlidir.Hayvanın burnunun merme (üst) kısmının kuru yada çatlak olmaması gerekir.Nemli ve parlak olmalıdır.Çatlak ve kuru merme hayvanın hastalık geçirdiğini,ateşinin yüksek olduğunu gösterir ki burun hayvanın  sağlıklı olup olmadığı konusunda önemli bir göstergedir.

-Doğal deliklere dikkatli bakılmalıdır.Karakteristik burun akıntısı,yada ishal belirtisi görülmemelidir.Gözler canlı olmalıdır,mat olmamalıdır.Tüyler düz ve parlak olmalıdır.Enfeksiyon geçirmiş hayvanda tüyler birbirine karışır,bakıldığında bir albenisi olmaz.

 

-İyi bir büyükbaş  kurbanlık hayvan arkadan dik bir şekilde bakıldığında dolgun,bir küp şeklinde gözükür.Üçgen şeklinde gözüken hayvanlar genelde kaşektik (zayıf) hayvanlardır.

 

-Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlarda bel bölgesi elle sıkıldığında,kemik hissedilmesi genelde zayıf olduğunu gösterir.Yine göz,merme(burnun üst tarafı) ,doğal delikler kontrol edilmelidir.

 

-Dişi kurbanlıkların memeleri de ayrıca kontrol edilmeli yangı belirtileri göstermemelidir.(çatlak,kanama,kızarıklık vs.)

 

Hem büyükbaş,hem küçükbaş hayvanın koruyucu aşılarının yapılıp yapılmadığı sorgulanmalıdır.

 

Veteriner Hekim Mehmet Erkan DOĞAN

Profesyonel Hayvancılık Projeleri-Professional Livestock Projects

GSM:+90 532 626 90 42


Yazan - 11 Eylül 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x