Uzman Görüşü: Sağlıklı yaşam programında 4 altın kuralProf. Dr. Raşit Vural Yağcı
Hepatoloji ve Beslenme
Bilim Dalı Başkanı

Sağlıklı beslenme insan sağlığı için üzerinde durulması gereken en kritik noktalardan biri. Sağlıklı beslenme alanında tavsiyeleriniz neler olabilir?

Tabiat insanoğlunu yaratırken onun adına yaşam programını da hazırlamıştır. Bu programın sağlıklı işleyebilmesi için öncelikle 4 temel kurala uymak gerekir. Birincisi normal yolla doğum, ikincisi anne sütü ile beslenmek (en az 6-12 ay, ideali 2 yıl), üçüncüsü bebeklere ek gıda döneminde doğal ve fonksiyonel ürünleri tattırıp tanıştırmak ve sonuncusu da ergenlik ve erişkinlik döneminde de yine doğal ve fonksiyonel ürünleri mutlak tüketiyor olmak.

Fonksiyonel ürün olarak probiyotik içeren besinler (sağlığımız için çalışan ve sağlığımızı koordine eden bağışıklık sistemimizi eğiten dost bakteriler), prebiyotik içeren besinler (lifli gıdaların bazıları), ve balık yağı içeren besinler bu grubun başında yer alırlar. Bunların özellikle bağışıklık sistemimizi eğiterek onun sağlıklı çalışmasını ve görevini yerine getirirken işleri karıştırıp bir yerde sapıtarak başta alerjik hastalıklar olmak üzere immün sistemimizin oluşumunda ve yönetiminde rol oynadığı oto-immün hastalıkları önlediği gösterilmiştir.

İnsan sağlığı için önemli bir besin olan beyaz etin vitamin değerleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Diğer Haberler:
Hooters Türkiye'ye geliyor

Beyaz et deyince aklımıza tavuk ve balık eti gelir. Son derece ekonomik olan tavuk eti, çok iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca B2, B12, Niacin gibi vitaminler ve Çinko ile Selenyum gibi eser elementler yönünden zengindir.

Yumurtayı sağlıklı beslenme perspektifinde değerlendirmeniz mümkün müdür?

Yumurta ülkemizdeki en ucuz ve çok iyi bir protein kaynağıdır. İçerdiği protein yanı sıra A, D, E ve B vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır.


Yazan - 19 Nisan 2019. Kategori MANŞET, GIDA, YUMURTA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x