Sakız ırkı koyunlar desteklenecek


Bakanlar Kurulunun 2005/8503 Sayılı Kararı gereğince Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Halk Elinde Islah Projesi”  kapsamında  2012 yılında Çanakkalede bulunan 6300 baş Sakız ırkı koyunun desteklenmesine karar verildi.

Projenin uygulanması için seçilecek yetiştiricilerle 5 yıllık sözleşme imzalanacak ve bu süre içinde sürekli kontrol altında tutulacak olan sürülerin tüm verimi kayıt altına alınacak. Kötü bakım ve besleme şartlarına; yerel hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı yerli ırklarımızın korunması ve verim niteliklerinin yabancı hayvan kanı katılmadan yükseltilmesini amaçlayan bu proje hedefine ulaşması halinde ülkemiz hayvancılığı için bir yüz akı olacak ve tüm yetiştiricilerimiz için damızlık materyal kaynakları oluşacak.

Geçmiş yıllarda Devlet Üretme Çiftlikleri, Haralar ve Tarım İşletmeleri elinde yürütülen ıslah ve seleksiyonla genetik yapıyı iyileştirme çalışmalarının 2005 yılından itibaren halk elindeki sürüler üzerinden yürütülmesine karar verildi. Bu sayede hem kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması, hem de hayvan yetiştiricisi kişiler doğrudan işin içine katılarak; yetiştiricilerin eğitimi ve bilinçlenmesi de sağlanacak. Proje 5 yıl süresince uygulanacak ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, İl Müdürlüğü  ve Çanakkale Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülecek.

DİĞER HABERLER
İstanbul İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu

20 Nisan 2012. 17:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x