Salep ve Orkide Çalıştayı düzenlenecek..


unnamed

 

Halim UTLU

 

Bucak’ta borsası oluştu..2015 yılı yaş Kg.fiyatı 25-30TL’den, kuru fiyatı da 350 TL’ye kadar satılıyor…

 

Salep yetiştiriciliğine büyük talep...

 

 

Ekonomik değeri yüksek bitkilerden salebin geliştirilmesi,kültüre alınması,ekim alanlarının yaygınlaştırılması,tarıma elverişli arazilerde, çitfçilerin eğitilerek, salep ekimine yönelmesi yanında,teşvik uygulamaları ile kırsaldan kente göçün önlenmesi kapsamında,çeşitli çalışmalar yapılıyor.

 

Bucak’ta borsası da oluşan ve ilçenin markası haline gelen”Çarşı pazar değil, hakiki Bucak Salebi” sözü de, Bucak Salebi ile ilgili üretim ve tanıtım çalışmalarına hız kazandırdı. Ülkemizde 2015 yaş fiyatı 25-30TL’den, kuru fiyatı da 350 TL’ye kadar pazarlanan Salebe, giderek talep artıyor.

 

Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi

 

Salep üretimine uygun bölgelerden Burdur Bucak’da,salebin yaygınlaştırılması için bazı projeler hayata geçiriliyor.Bölgede,“Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi” için, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Bucak Belediyesi arasında,11.05.2015 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşmaya ,Enstitü Müdürü Dr. Ali PEKSÜSLÜ ile Bucak Belediye Başkanı Süleyman MUTLU imza atarak,çalışmalara hemen başlandı.

 

2 salep türü, tarlada yetiştirilmeye çalışılacak

 

 

“Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi”kapsamında, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından kültüre alınan iki salep türünün, Bucak ilçesinde belirlenen alanlarda kültürünün yapılması ve Bucak yöresinde yayılış gösteren saleplerin teşhis edilerek, tarla koşullarında yetişme olanaklarının belirlenmesi hedeflendi.

 

2017 yılında çalıştay düzenlenecek

 

Yine protokol gereği,bölgedeki çiftçilerin salep tarımı konusunda eğitilmesi ve 2017 yılında Bucak’ta “3. Salep ve Orkide Çalıştayı” düzenlenmesi programa alınarak,eğitim,araştırma ve inceleme faaliyetlerine başlandı.

 

Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, ” İlçemiz nasıl ki yıllar önce tütünüyle marka olmuşsa ve tütün yetiştiriciliği bir geçim kaynağı oluşturmuşsa, salebi de kültüre ederek, tarım arazilerinde yetiştirilmesini sağlayacağız.Salebin tütün gibi, ilçemizin markası ve geçim kaynağı olması için, çalışma yapıyoruz” dedi.

 

36 ay sürecek

 

Proje ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından kültüre alınan iki salep türünün, belirlenen alanlarda kültürünün yapılması ve Bucak yöresinde yayılış gösteren salebin belirlenerek, tarla koşullarında yetişme olanaklarının saptanacağını belirten Mutlu, çalışma ve eğitimlerin 36 ay süreceğini belirtti.

 

 

 

 

 


Yazan - 25 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x