Şampiyon Kanaryaların Fransa’ya Zorlu Yolculuğu


Fransa’da düzenlenen Dünya Kanarya Şampiyonası’na Türkiye’den katılacak 376 kanarya, havayolu şirketlerinin taşımaması üzerine yaklaşık 3 bin 400 kilometrelik yolu özel tasarlanan minibüsle kat edecek. En az 40 saat sürecek zorlu yolculuktan sonra kanaryalar, eğer yorgunluklarını üzerlerinden atabilirlerse 35 bin kuş arasından dereceye girmek için yarışacak.

 Fransa’da düzenlenen Dünya Kanarya Şampiyonası’na Türkiye’den katılacak 376 kanarya, havayolu şirketlerinin taşımaması üzerine yaklaşık 3 bin 400 kilometrelik yolu özel tasarlanan minibüsle kat edecek.

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Dernekleri Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, Dünya Kanarya Şampiyonası’nın 59’ncusunun Fransa’nın Tours kentinde, 22-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

Şampiyonada birçok ülkeden 35 bin kanaryanın dereceye girmek için yarışacağını ifade eden Çakmak, yarışmayı yaklaşık 300 bin kişinin izlemesinin beklendiğini vurguladı.

Böylesine önemli bir etkinlikte Türkiye’den de dereceler elde etmiş 376 kuşun yer alacağını dile getiren Çakmak, şöyle konuştu: “”Kanaryalar 450 dalda yarışacak. Yakın ülkelerden katılımcılar kuşlarını karayoluyla, uzaktakiler ise havayoluyla götürmek için çalışmalarını yürütüyor. Biz haftalardır girişimlerde bulunmamıza rağmen havayolu şirketleri kanaryalarımızı taşıtamadık. Biz de kanaryaları minibüsle götürmeye karar verdik. Kanaryaların fazla sıkıntı çekmemesi ve telef olmaması için minibüsü n içini özel olarak tasarladık. Yemi, suyu minibüsteki bölmelerinde olacak kanaryaları standartlara uygun götüreceğiz.”

DİĞER HABERLER
Kümes ruhsatları Bolu'da siyaseti hareketlendirdi

Çakmak, kanaryaların minibüsle yaklaşık 3 bin 400 kilometre yolculuk yapacağını ifade ederek, “Bursa’dan başlayan yolculuğumuz en az 40 saat sürecek. Havayolu firmalarının 3 saatte götürmediğini biz 40 saatte taşıyacağız. Kuşlar Fransa’ya ulaştığında yarışma saatine kadar dinlenme fırsatı bulacak. Eğer yorgunluklarını atabilirlerse 35 bin kuş arasından dereceye girmek için yarışacaklar” dedi.

Kanarya yetiştiriciliğinde Avrupa ülkelerinin önünde yer aldıkları nı vurgulayan Çakmak, “Kahvehane köşelerinde yapıldığı sanılmasın. Özellikle son yıllarda kanarya yetiştiriciliği çok daha ciddi yapılıyor. Bu ciddiyetle hazırlandığımız dünya şampiyonasından derecelerle döneceğiz. Kanaryaları mız, Fransa’da Türk bayrağını dalgalandıracak” diye konuştu.

Havayolu şirketleri, “Kuş gribi” hastalığının yayılmaması için 2005 yı lında alınan bir karar doğrultusunda uçakla kanatlı hayvan taşınmasına izin vermiyor.AA


20 Ocak 2011. 22:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x