Samsun 15 Bin Manda İle Türkiye’de Ön Sırada


13112013_1

 

 

Samsun Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda 2013 yılı anaç manda desteklemesi ile ilgili Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinasyonunda 17 İlçe Müdürlüğünde görevli konu sorumluları Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknisyenleri ve Samsun ili Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanının katılımı ile bir toplantı yapıldı.

 

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Müdür Yardımcısı Dr. Habip Muruz, “Ülkemizde, yaklaşık 15 bin manda varlığı ile Samsun ili ilk sırada yer almaktadır. İlimizde ilçeler düzeyinde ise Bafra ilk sırada yer alırken bunu Vezirköprü, Alaçam, Çarşamba ve Terme ilçeleri izlemektedir. Manda varlığımızın büyük kısmı Kızılırmak Deltası içerisinde yer almaktadır. Bakanlığımızca ilk kez 2008 yılında anaç mandaları destekleme kapsamına alınmıştır. İlimizde 2008-2012 yılları arasında anaç mandaya toplam 5 milyon 187 bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2013 yılında da bu destekleme manda başına 350 TL olarak belirlenmiştir. 2013 yılında ilk kez bu desteklemeler Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yapılacaktır. Bu nedenle 3 baş ve üzeri manda varlığına sahip yetiştiricilerimizin söz konusu manda birliğine üye olmalarını öneriyoruz. Yetiştiricilerimizin birliğe müracaatları 31 Aralık 2013’te sona erecektir. Bu tarihe kadar işletmelerindeki manda varlığını TURKVET kayıt sisteminde güncellemeleri önemlidir” dedi.

DİĞER HABERLER
Kayısı ile beslenen piliçler daha sağlıklı ve etli çıktılar

 

 
Toplantıda, 2013 yılı manda destekleme iş akışı hakkında katılımcılara bilgi verildikten sonra İlçe Müdürlüklerinin manda desteklemesi müracaatı için Samsun Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine her türlü konuda destek verilmesi ve olası mağduriyetlerin yaşanmaması için alınacak önlemler kapsamlı bir şekilde tartışıldı.


15 Kasım 2013. 18:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x