Samsun’da ‘Deli Dana’ Şüphesi!


60 yaşındaki hasta, yıllardır görülmeyen ‘deli dana’ hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde 60 yaşındaki hasta, Türkiye’de yıllardır görülmeyen ‘deli dana’ hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındı.

İngiltere’de ilk olarak 1986 yılında patlak veren ve sığır etinden insanlara da geçebileceği kabul edilen, dünyada uzun zamandır görülmeyen deli dana hastalığı “bovine spongiform ensefaliti (BSE)” Samsun’da şüphe ile kendini gösterdi.

2 yıldır psikotik rahatsızlıklar sergileyen ve Bafra ilçesinde ikamet eden 60 yaşındaki S.T. yakınları tarafından OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na getirildi. Burada yapılan muayenesinde hastanın psikotik değil, nörolojik rahatsızlığının olabileceği üzerinde durulması üzerine, Nöroloji Servisi’nde yapılan tetkiklerinin ardından ‘deli dana’ hastalığı olabileceği yönündeki bulguların ortaya çıkmasıyla S.T., servise yatırılarak tedavi altına alındı. Durumu ağırlaşan ve bilinç kaybı yaşayan hastaya gerekli tedavi yöntemleri uygulanırken, hastanın kan tahlillerinin yurt dışında yapılması planlanıyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, hastanın şuan tedavi altında olduğunu, bilinç kaybı yaşadığını söyledi. Selçuk, şu bilgileri verdi: “Bafra ilçesinde yaşayan 60 yaşında bir erkek hasta, yaklaşık 2 yıl önce başlayan psikotik şikayetleri nedeniyle psikiyatri bölümüne başvurdu. Çeşitli tedaviler sonrası hastamızın psikotik şikayetlerinin olmadığı, bunun organik olabileceği şüphesiyle tedavi süreci nöroloji polikliniğe devredildi. Nörolojide yapılan muayenede, hastanın klinik seyir itibariyle deli dana hastalığı olabileceği ihtimali üzerinde duruldu ve bu nedenle hastamız servisimize yatırıldı. Hastanın bilinci kapalı, kendisiyle iletişim yoktur. Kesin tanı için hastanın kanından yurt dışında değerlendirmesi yapılacaktır. Kesin tanı ondan sonra ortaya koyulacaktır” dedi.

DİĞER HABERLER
Kanatlı Bağırsak Sağlığına Mikotoksinlerin Etkisi

Selçuk, hastalığın bulaşıcı özelliklerine rastlanmadığını, sadece bir şüphe olduğunu, hastanın kötü seyirli bir süreç geçirdiğini, durumunun ağır olduğunu belirtti. (Kaynak:iha)

 

 


10 Kasım 2010. 18:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x