Şap Aşılama Kampanyasının süresi uzatıldı


Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 için Şap Aşılama süresinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Aralık 2019‘a kadar uzatıldığını duyurdu. Yapılan açıklama şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında;  Giresun merkez ve 15 ilçemizde 2 Eylül – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenen “Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası” 1 Aralık tarihine kadar uzatılmıştır. Yıl boyunca veteriner ekiplerimizce yürütülen yoğun saha çalışmaları neticesinde, 2019 yılı başından bu yana ilimizde şap hastalığı vakasına rastlanılmamıştır.

Sonbahar dönemi saha çalışmalarında 3 aylıktan büyük dişi buzağılara Brusella  aşısı ve kedi-köpeklere Kuduz aşısı uygulamalarına devam edilmektedir. Aşılama bilgileri VETBİS- veteriner bilgi sistemi elektronik veri tabanına kaydedilmektedir. 

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce yürütülen aşılama çalışmalarının yanı sıra ‘Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ kapsamında; 0-3 aylık yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması çalışmaları ile işletmelerin güncelleme işlemlerine de devam edilmektedir.

Yetiştiricilerimizin sığır cinsi hayvanlarını belirtilen yaş aralığında küpeleterek kayıt altına aldırmaları ve şap ile brusella aşılarını yaptırmaları özellikle buzağı ve malak desteklemesinden yararlanabilmeleri için zorunludur. Aynı zamanda hayvanlarını süresi içerisinde kayıt altına aldırmayan ve zorunlu olan aşılarını yaptırmayan yetiştiricilere 5996 sayılı Kanun gereği cezai işlem uygulanacaktır.

Diğer Haberler:
TVHB: “Veteriner Hekimlerin aşı önceliğinin olmaması haksız bir uygulama olmuştur”

İlanen duyurulur.
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü


Yazan - 2 Kasım 2019. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x