Şarap Tadım Günlerinin Kaderi Gül’ün Elinde…

8 Haziran 2013. 17:48

CNK1_Bozcaadasworldfamouswine

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni alkol düzenlemesiyle ilgili yasa hakkında vereceği karar belirleyecek.

 

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi’nde bu yıl 9’ncu kez düzenlenmesi planlanan ve aynı zamanda bir kültürel etkinliğe de dönüşen ‘Şarap Tadım Günleri’nin kaderini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni alkol düzenlemesiyle ilgili yasa hakkında vereceği karar belirleyecek.

 

Şarap Tadım Günleri, Bozcaada Belediyesi koordinasyonunda şarap fabrikalarının işletmecileriyle birlikte 8 yıl önce düzenlenmeye başlandı. Bozcaada’daki bağlarda yetiştirilen üzümlerle Ada’daki şarap fabrikalarında üretilen çok özel şaraplar, bu etkinlikle yerli ve yabancı çok sayıda konuğun damak tadına sunularak dünyaya tanıtılıyor. Her gün farklı bir şarap fabrikasının ev sahipliği yaptığı tadım günleri, müzik dinletileri ve mini konserlerle desteklenerek Bozcaada’nın önemli bir kültürel etkinliği olmayı başarırken, yeni alkol düzenlemesi kafaları karıştırdı.

 

GÜL’ÜN KARARI BEKLENİYOR

 

Bozcaada Belediyesi’nin web sayfasında bu yıl 9’uncusunun 28- 30 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacağını duyurduğu Şarap Tadım Günleri için şimdilik frene basıldı. Alkol kullanımı ve reklamına önemli kısıtlamalar getiren ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önünde olan yasanın akibeti beklenirken, Cumhurbaşkanı Gül’ün yasayı inceletmesi tedirginliği biraz da olsa azalttı. Şarap Tadım Günleri’nin yapılıp yapılmayacağı konusunda, 24 Mayıs’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni alkol düzenlemesi yasasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanıp onaylanmayacağı beklenmeye başlandı.

Diğer Haberler:
Kapıda bekleyen TIR sayısı 10 bin

 

‘HERKES YAPILMASINDAN YANA AMA ‘

 

Bozcaada Belediye Başkanı DP’li Mustafa Mutay, Ada’da herkesin şarap tadım günlerinin yapılmasından yana olduğunu, ancak yeni alkol düzenlemesiyle ilgili yasanın öngördüğü ağır cezaların şarap fabrikaları işletmecilerini endişelendirdiğini belirtti. Şarap Tadım Günleri’ne engel teşkil edip etmediğini belirlemek için yeni yasayla ilgili uzmanların görüşlerine başvurduklarını belirten Mutay şöyle dedi“Yeni yasa 500 bin liraya kadar idari para cezalarını öngörüyor. Bu yüzden de şarap işletmecilerimiz tedirgin. Teklife göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımının yapılamayacağı söyleniyor. ‘Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak’ diyor. Ancak ulusal ve uluslararası sektörel fuarlar hariç deniyor. Tüm bunların Şarap Tadım Günlerini nasıl etkileyeceğini net olarak bilmiyoruz. Bazı görüşler etkilemeyeceği yönünde, bazıları ise etkileyeceği görüşünde. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği kararı bekliyoruz. Yasa bu haliyle onaylandığında tadım günlerini etkileyecek mi ona bir bakacağız. Ancak yeni yasayı onaylamayıp yeniden düzenlenmesi için TBMM’ye de gönderebilir. O zaman bir sorun da kalmayabilir.”

Anayasa gereği 15 gün inceleme süresi bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 11 Haziran’a kadar yasayla ilgili kararını vermesi gerekiyor.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x