Saray Çiftliği’de Canlı Hayvan Alımını Durdurdu….


Besicilikte Banvit ve Koç Holding’den sonra Saray Çiftliği de canlı hayvan alımını durdurduğunu açıkladı.
        
KAYSERİ – Et ve süt ürünleri üretiminde Türkiye’nin önde gelen entegre kuruluşlarından olan Saray Çiftliği, canlı hayvan alımını durdurdu.

Saray Çiftliği Genel Müdürü Hüseyin Teber, et fiyatlarının yükselmesi sonucu canlı hayvan ithalatı ve et ithalatının başlamasının, besicilik sektöründe belirsizliklere neden olduğunu, et ithalatının sürmesinin de yerli üreticileri zor durumda bıraktığını anlattı.

Yem fiyatlarının sürekli artması, et fiyatlarının ise gerilemesi sonucu canlı hayvan alımını durdurduklarını belirten Hüseyin Teber şunları söyledi:

“Besicilik sektörü önünü göremiyor. Biz, kullandığımız yemlerin büyük bölümünü kendimiz ürettiğimiz halde, artık mal alımında ve satımında çok dikkatli olmak durumdayız. Et ithalatı nedeniyle önümüzü göremiyoruz. Et ve canlı hayvan ithalatı ne kadar sürecek, fiyatlar hangi seviyede kalacak bu belli değil. Bu nedenle piyasadan canlı hayvan alımını durdurduk. Kendi üretimimiz olan hayvanları beslemekle yetiniyoruz. Bizim gibi çok sayıdaki entegre kuruluş, sıkıntı içerisinde.”

Saray Çiftliği’nin Kayseri ve Adana tesislerinde şu anda 18 bin büyükbaş hayvanının olduğunu ifade eden Hüseyin Teber, “Piyasalar iyi değil. Şu anda et satışı çok durgun. Et ve canlı hayvan ithalatı yapılmalı ama yerli üretici de zarara sokulmamalı. Dengenin bozulmaması, yerli üreticinin korunması lazım. Hayvancılık kredisi alanların, bu kredileri başka işlerde kullanmalarının önlenmesi lazım. Hayvancılık alanında yatırım yapanlar, artık yeni yatırım yapmaya, işlerini genişletmeye çekinir hale geldi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Mısır’ın Piliç Eti Egetav’dan

Merkezi, Kayseri’nin Develi ilçesinde bulunan Saray Çiftliğinde ayrıca süt üretimi için 1050 adet süt ineği de besleniyor. Elde edilen sütler işlenerek pastörize süt, UHT süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri olarak piyasaya sürülüyor.

Develi ilçesine kurulan et kombinasında ise günlük 200 büyükbaş, bin 300 küçükbaş hayvan kesimi yapılabiliyor.

Saray Çiftliği’nin Kayseri, Adana, Kahramanmaraş ve Nevşehir’de et ve süt ürünleri satan 15 satış noktası bulunuyor.(aa)

Saray: Sektörden çıkmıyoruz, üretim sürecek

Türkiye’nin en büyük tarım ve hayvancılık işletmesi olan Saray Çiftliği, zarara rağmen üretime devam edeceğini açıkladı.

İSTANBUL – Ette üretim krizi dinmiyor. Et ithalatı nedeniyle sıkıntıya giren üreticilere Kayseri’de 20 bin büyükbaş hayvanla faaliyet gösteren Saray Çiftliği de eklendi.

CNBC-e’ye konuşan Saray Tarım ve Hayvancılık Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen, “Şu anda aylık 2000 büyükbaş hayvan satmamız gerekirden aylık 250-300 başı geçemiyoruz” dedi.

Yürüktümen, ellerinde 5000 adetlik stok bulunduğunu, bunları sattıktan sonra üretime devam edeceklerini açıkladı. Yürüktümen, “150 milyon dolar yatırım yapmışız. 20 bin dekar alanda yem yetiştiriyoruz. Yem stoğumuz 60 bin ton iken, ekimimiz varken bunları bir kenara bırakıp sektörden çıkıyoruz dememiz yeni girenlerin de direncini kıracaktır” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
"İstanbul Boğazı gırgır ve çevirme ağları ile avcılığa kapansın!"

“Ucuz yem olmadan, ucuz et ve süt de olmaz” diyen Yürüktümen, meraların üreticiye açılmasını ve buzağı ile damızlık düve ithalatına başlanmasını önerdi.


13 Ocak 2011. 11:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x