Saraya maden suyu gönderen işletme yeniden hayat bulacak


Osmanlı sarayına maden suyu temin edilen ve zamanla kaderine terk edilen Çitli Maden Suları yeniden açılıyor.

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, bölgeden çıkan maden suyunun Bursa’nın en eski su kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Çelik, tarihi sorumluluk gereği buranın bir an önce işletmeye açılması gerektiğini ifade etti.   Türkiye’nin 1867 yılında ilk yap-işlet-devret modelinin uygulandığı Çitli Maden Suları, yeniden işletmeye açılacak. Zamanında Osmanlı sarayına maden suyu gönderen ancak daha sonra kaderine terk edilen işletme, Bursa İl Özel İdaresi tarafından yeniden canlandırılacak.

Bursa’nın şifalı sularından biri olan Çitli Maden Suyu’nun İl Özel İdaresi tarafından yeniden işletilmesi için çalışma başlatıldı. 1867 yılında Alman ve Fransız ortaklığında yap-işlet-devret modeliyle işletilen ve Anadolu’nun önemli markalarından biri haline gelen işletmenin sularından dönemin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’e de gönderilmiş. Sonraki zamanlarda ise kaderine terk edilerek atıl durumda bırakılan Çitli Maden Suları, üç çeşmeden akarken, kaynaklardan biri maden suyu olarak geçmişte şişelenmiş. Serbest karbondioksitli olan diğer kaynak, maden suyu sodası yapımında kullanılırken, üçüncü kaynak ise içimi zor, gazsız ve acı bir su olduğu için kullanılamamış. Bikarbonatlı olan bu kaynak suyun, sindirim sistemi, karaciğer ve pankreas rahatsızlıklarının tedavisine iyi geldiği, içeriğindeki demirin etkisiyle kansızlık ve deri üzerindeki kırışıklıkları gidermede de şifalı olduğu belirtildi.

DİĞER HABERLER
SEKA Kağıt Fabrikası, yeniden faaliyete geçiriliyor

Bursa Jeotermal AŞ’nin ortağı olduğu Bursa İçecek AŞ’nin kurulmasıyla Çitli Maden Suları’nın da Bursa İl Özel İdaresi tarafından yeniden işletilmesi kararlaştırıldı. Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik de bu kapsamda bölgede incelemelerde bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bilal Çelik, “Özel İdaremize bağlı Jeotermal AŞ’ye bağlı bir alt işletmemiz olan Bursa İçecek AŞ’nin sondaj alanları içerisindeki yerleri görmek için geldik. Çitli Maden Suları yıllardır işletilmemiş, ancak tarihi neredeyse belki Bursa maden suları içerisinde en eski olanlardan biri.” dedi. Osmanlı sarayına da buradan maden suyu gönderildiğini hatırlatan Bilal Çelik, şunları kaydetti: “1860’lı yıllarda Osmanlı sarayına buradan maden suları gider ve sarayda buranın suları içilirmiş. Ancak maalesef çok kötü bir şey bizim açımızdan da belki üzerinde durulması gereken ve bir nevi tarihi sorumluluk gereği olarak da bir an önce burayı işletmeye açmamız gerekiyor. Bizim Özel İdare olarak çok az bir miktar içeride payımız var. Ama buranın Bursa İçecek AŞ olarak bir an önce işletmeye açılması gerekiyor.”

ENSAR TUNA ALATÜRK     /zaman    


15 Mayıs 2012. 16:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x