Sarıkamış Şehitleri 100.yıl anısına fotoğraf sergisi…


unnamed (1)

 

 

 

Halim UTLU

Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerler anısına düzenlenen, Kars, Ardahan ve Iğdır’dan gelen sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı “Sarıkamış Şehitleri Fotoğraf Sergisi”, Güvenpark Sanat Galerisi’nde açıldı.

 

110 belge ve fotoğraftan oluşan sergi açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Recep Tekcan, “Sarıkamış şehitlerinin 100. yıl anısına Başkent’in merkezi bir yerinde sergi açmanın gururunu yaşıyoruz. Sarıkamış, Çanakkale gibi Türkiye’nin destanıdır. Toprağımızın kutsallığının ve geçilemeyeceğinin destanıdır. Bizim asli vazifemiz, bunu gelecek nesillere aktarmaktır. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

 

Sarıkamış, bir asrın simgesidir

 

Kars Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da, “Sarıkamış, bir asrın simgesidir. Sarıkamış şehitleri, bir vatan nasıl savunulur, bütün dünyaya göstermiştir” derken, Kars Milletvekili Ahmet Arslan ise sergideki her fotoğrafın insana farklı bir anlam ifade ettiğine vurgu yaparak, “Bu toprakları gözünü kırpmadan koruyan şehitlerimizi, gençlere anlatmak birinci görevimizdir” şeklinde konuştu.

 

Anavatan Partisi Genel Başkanı Çelebi katıldı

 

Gençlerin sergiye daha fazla ilgi göstermesinin sağlanması gerektiğini aktaran Türkiye Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin böyle anlamlı sergilere imza atmasının kendileri açısından çok büyük önem taşıdığını söyledi.

 

Sergiyi gezen katılımcılar, 1914’te Sarıkamış’ta yaşananlarla ilgili belgelere büyük ilgi gösterdi. Açılışa, Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Ankara Kent Konseyi Başkanı Seyfi Saltoğlu ve vatandaşlar katıldı.


Yazan - 3 Şubat 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x