Sarıkamış Şehitleri Anıldı


Enver Paşa Komutasındaki Sarıkamış Harekatında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik, 97’nci yıldönümünde ‘Türkiye Şehitlerine Yürüyor’ etkinliği ile anıldı.

4 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Enver Paşa Komutasındaki Sarıkamış Harekatında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik, 97’nci yıldönümünde ‘Türkiye Şehitlerine Yürüyor’ etkinliği ile anıldı.

Doğan Haber Ajansı haberine göre,Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünde toplanan ve Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs ve Türkiyenin dört bir tarafından gelen yaklaşık 4 bin kişi, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, Kars Vali Ahmet Kara, Ardahan Valisi Mustafa Tekme, Kars Belediye Başkanı AK Partili Nevzat Bozkuş, Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı katıldı. Saat 09.00’da yürüyüşe geçen kalabalık hava sıcaklığının sıfırın altında 6 derece soğuk ve yaklaşık 40 santime ulaşan karda ellerinde bayrak ve Atatürk posteri ile yürüyen katılımcılar 7 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu takip ederek Soğanlı Dağlarının zirvesine ulaştı. Zirvede şehitler için okunan duaya amin diyen katılımcılar saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu. Katılımcılar, askeri bando eşliğinde marşlar okuyarak törenin yapıldığı şehitlik mahallesine geldi. Kızılay alana giriş yapan Mehmetçiğe kırmızı ve beyaz karanfiller atarak karşıladı. Komutanlar, harita üzerinde Sarıkamış Harekatını anlattı. Yürüyüşe katılanlar Kızılay tarafından dağıtılan etli pilavdan yedi.

“BİRLİKTELİĞİ İFADE ETTİK”

Törende bir konuşma yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, farklı bir heyecan içinde oldUklarının söyledi. 97 yıl öncesinin hatırasını milletçe andığımızı vurgulayan Bakan Şahin, “Bugün saat 09.00’da, 97 yıl önce mehmetçiğimizin önemli bir bölümünün bu şehri kurtarmak, düşman işgaline son vermek üzere yürüdüğü güzergahta biz de milletçe, askerimizle, polisimizle, kadınlarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla, değişik ülkelerden gelen misafirlerimizle yürüdük. Bu yürüyüş hep oldu hep olacak. İlelebet devam edecek. Bu yürüyüşe Sarıkamış’taki şehitlerimizin anma programına İçişleri Bakanı olarak katıldım, ama bu katılım hükümetimiz adına katılımdır. Bu katılım sayın Başbakanımız, sayın Cumhurbaşkanımız adına katılımdır. Millet ve devletin sivil asker topyekün birlikteliğinin ifadesi adına katılımdır” dedi.

97 yıl önceki kahramanlığın harp tarihinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ordunun ve dünya ordularının savaş tarihine geçmiş çok önemli bir harekat olduğuna değinen Bakan Şahin Şunları söyledi:

“Her zaman olduğu gibi o günlerde de Aralık ayından Ocak ayına 1914-1915’e geçiş aylarında Türk ordusunun kahraman ordumuzun gerçekleştirdiği bu harekat her zaman olduğu gibi ordumuzun vatan severliğini milletimizin kudret ve kabiliyetini gösteren bir ifadedir. Her türlü iklime, şarta ve yokluğa rağmen ‘önce vatan sonra vatan’ anlayışını ortaya koyma iradesidir. O gün öyledir, bugün böyledir, yarın da böyle olacaktır, böyle kalacaktır. 10 binlerce şehidimiz bu topraklarda yatmaktadır çoğunun ismi bilinmemektedir. Onların ismi bu topraklarda farklıdır. Bu toprakların dili olsa o isimleri bize rahatlıkla söyleyecektir. Biz isimlerini bilemediğimiz meçhul kahramanlarımızı unutmadık, unutmayacağız. Onların hatıraları önünde saygıyla eğileceğiz, minnet ve rahmetle anacağız. Kabirleri olmasa da. Çanakkale şehitleri için yazan büyük şairin dediği gibi ‘ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber’ ifadesinde belirttiği gibi Çanakkale şehitleri gibi Sarıkamış şehitleri de makbersiz de olsa hatıralarımızda yaşamakta ve bu toprakların bekçiliğini ruhaniyetleriyle devam ettirmektedirler. Bu topraklar aziz topraklardır. Bedel ödenmiş topraklardır. Bu toprakların bedelini karşılayacak henüz yeni bir bedel icad edilmemiştir edilemeyecektir.

Bugün burada sivil, asker, devlet ve millet hep beraber yürüdük. Hedefi kısa olanlar tek başına kısa mesafede yürüyebilirler ama hedefi uzun olanlar hedefi ilelebet olanlar birlikte yürümek birlikte olmak durumundadırlar. Tepeyi tırmanırken ve tepeden inerken kolkola girdik. Düşmeden, eğilmeden indik geldik. Birlikteliğin gerçeğini daha bugün yaşadık hep beraber. ve inşallah şimdilik bu milletin hedefi 2023, bizim hedefimiz 2023. Çocuklarımızın hedefi 2050. Torunlarımızın hedefi 2100. Bu yüzyılı birlikte yürüyerek birlikte çalışarak, düşünerek sevinerek üzülerek Türk milletinin yüz yılı yapacağız. Sarıkamış, Kars doğu, batı düne göre bugün çok daha güzel ve çok daha mutlu. 100’üncü yılda daha huzurlu daha kalkınmış gururlu Türkiye’yi gerçekleştireceğiz. 2050’de daha ilerlemiş dünya liginde Türkiye, 2100’de dünyada söz sahibi Türkiye. Bu yüzyıl hep birlikte çalışacağız bizim yüz yılımız olacak. Şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun. Onların duaya ihtiyacı yok ama bizim onlara dua etmeye ihtiyacımız var. Onlardan bize manevi himaye ve desteklerini esirgememelerini diliyoruz, dua ediyoruz. Yolumuz, yolunuz açık olsun.”

Öte yandan törende kısa bir konuşma yapan Kars Valisi Ahmet Kara ise, “Sarıkamış, binlerce canın feda olmasına sebep olan, ama bu toprakların kıymetli vatan parçası haline gelmesini sağlayan toprak parçasıdır. Sarıkamış adı şehitlikle özdeşleşmiştir. Sarıkamış, Çanakkale’de şehit olanlar sebebiyle o yıllarda üniversiteye gidecek lise öğrencisi bulunamamış, ortaokul mezunları üniversiteye kabul edilmiş. 1915-1916’da ortaokul mezunları üniversiteye kabul edilmiş. Kurmay Albay Faruk Sungur yolunda sayın İçişleri Bakanımızın bizlerle yürümesi ve bu yolda yürüyen ilk bakan olması bizi memnun etmiştir. Bu jestini asla unutmayacağız. Kurmay Albay Faruk Sungur Afganistan’da şehit düştü. Bu yolu keşfeden önemli emeği olan bir subayımızdı” dedi.


8 Ocak 2012. 17:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x