Sarıkamış şehitlerini anma tırmanış ile başladı


sarikamis_sehitlerini_anma_yuruyusu_basladi_h20079
Kars’ta ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’ çerçevesinde, 3 bin 170 metre rakımlı Allahu Ekber Dağı’na, ’15. Sarıkamış Şehitlerini Anma’ tırmanışı başladı.

 

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 1998 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen Sarıkamış Şehitlerini anmak için ‘Allah-u Ekber Dağı Tırmanışı’ kapsamında Sarıkamış Allah-u Ekber Dağı Şehitlik Anıtı önünde tören düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Sarıkamış Allah-u Ekber Dağı şehitleri ve tüm şehitler için dua edildi.Törene; Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürü Ali Koçak ve Dağcılık Federasyonuna bağlı farklı illerden gelen spor kulüplerinden yaklaşık 60 kişilik grup katıldı.

 
Sarıkamış Şehitleri Hikayesi
Yıl 1914…Yer Sarıkamış…
Sarıkamış’ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.
Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

DİĞER HABERLER
İstanbullular organik ürünlerle buluşturuluyor

sarikamis
Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.
Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:”Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.
Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:”İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”
Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.
Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.

DİĞER HABERLER
Süper Lig yayın ihalesini kazanan belli oldu

22 Aralık 2013. 18:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x