Sarıkamış Şehitlerini Anma Tırmanışı Yapıldı


KARS (İHA) – Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı çerçevesinde, 3 bin 170 metre rakımlı Allahuekber dağlarına 15. Sarıkamış Şehitlerini Anma tırmanışı başladı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 1997 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen Sarıkamış Allahuekber Dağları Şehitlerini anma tırmanışı, Sarıkamış Kars karayolu üzerindeki Allah-u Ekber Şehitlik Anıtında düzenlenen törenle başladı. Törene, Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Güllü, İlçe Jandarma Komutanı vekili Yüzbaşı Sedat Maden, İlçe Müftüsü Hamdi Uzunharman, Gençlik Spor İlçe Müdürü Ali Koçak, Türkiye’nin başta Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Ankara olmak üzere 18 ilden gelen toplam 55 sporcu

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından programda konuşan İlçe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, “Bugün Türkiye’nin 18 ayrı vilayetinden buraya rahatınızı bırakarak geldiniz. Sarıkamış’ın ne kadar soğuk olduğunu anlamak için burada 15 dakika ayakta beklemek yeterli aslında. Şehitlerimiz eksi 25 derecelerde bizlerin huzuru, refahı, geleceği, özgürlüğü için canlarını hiç çekinmeden feda ettiler. Yaptıkları fedakarlık güneş gibi önümüzü aydınlatıyor. İnşallah onların bu fedakarlığı bizde öyle bir azim, kuvvet oluşturacak ki, muasır medeniyet seviyesine çıkma yolunda hiçbir zaman tereddüt göstermeyeceğiz. Hiçbir engeli tanımayacağız. Bu bağlamda kıymetli federasyon başkanı ve üyelerini tebrik ediyorum. Umarım bu diğer federasyon temsilcileri ve üyelerine de örnek olur onlarda Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına iştirak ederler. Tüm misafirleri ağırlamaktan bizlerde mutluluk duyuyoruz. Sizleri tekrar tebrik ediyor, saygı ve hürmetlerimi sunuyor başarılı bir tırmanış diliyorum”

DİĞER HABERLER
Bakan Eker, Expo 2016 Antalya yönetim kurulu toplantısına katıldı

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca da, “Amacımız, bu ülkenin birlik ve bütünlük uğruna hayatlarını feda eden büyüklerimize Türk dağcıları, Türk gençleri olarak saygı ve şükranlarımızı sunmak. Gençlerin şuuruna geçmişin bu kadar basit kazanılmadığını, ülkenin bu kadar basit kazanılmadığını anlatmak olduğunu söyledi. Karaca, “Önümüzde 3 günlük bir programımız var. Bugün Sarıgün köyüne buradan devam edeceğiz. Sarıgün köyünde çadırlarda konaklayacağız. Oradaki yöre halkıyla sohbetlerimiz, konuşmalarımız ikili ilişkilerimiz olacak. Onların fikirlerinden bizler, bizlerin fikirlerinden onlar yararlanacak. Yıllardan beri oluşturduğumuz o dostluğu devam ettireceğiz. Daha sonraki gün 2 bin 600 metredeki ana kamp bölgesine çıkacağız. Orada çadırlarımızı kurup ertesi gün zirveye çıkacağımız geceyi heyecanla bekleyeceğiz. Umarım anlamlı bir anma programı olur. Zirveye çıktıktan sonra Pazar günü akşamı tekrar Sarıkamış’a döneceğiz. Bu organizasyonda bizlere her konuda yardımcı olan Sarıkamış Kaymakamlığına ve Belediye Başkanlığına teşekkür ederiz” diye konuştu.

Osmanlı- Rus savaşında (22 Aralık 1914-15 Ocak 1915) 90 bin Mehmetçik, Sarıkamış’ın Allahuekber dağlarında donarak şehit olmuştu.


16 Aralık 2011. 21:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x