Şarlatanlara Allah İstikamet Versin…!


996606_516668411748186_732629085_n

Vet. Hek Özgür Sepin

 

Her zamanki gibi eve yumurta götürmeyi unutmuş , mucize protein kaynağımıza ulaşabilmek için süpermarketin yolunu tutmuştum. Yolda karşılaştığım akademisyen bir arkadaşımızla bir miktar geyik muhabbeti yaptıktan sonra kendimizi yumurta reyonunun önünde bulduk selenyumlusu omegalısı jumbosu derken tüyler ürpertici soruyu yapıştırdı arkadaşımız : Yahu hormon-ilaç verip tavukları 3 er 4 er tane yumurtlatıyormuşsunuz bir de hormonla şişiriyormuşsunuz tavukları doğru mu ?

 

Şaka sandım önce yüzüne baktım saflık-cahillik-kandırılmışlık arası bir hal içindeydi. Nasıl başlasam diye düşündüm fizyolojik olarak tavuğun ancak 25-25,5 saatte yumurtlayabilen bir  canlı olduğundan mı yoksa şu aralar hastalık yüzünden pik görmeyen 1 yumurtaya bile hasret bırakan sürülerden mi( yanlış anlaşılmasın bahsettiğim hastalıklar insana geçmez). YUH..! diyebildim sadece ve ekledim kim nereden uydurdu bunu diye?

 

Dedi ki sen hiç internete bakmaz mısın bir çok Profesör , beşeri hekim , gıda mühendisi ,onkolog  bir sürü açıklama yapmış tavuklarda hormon ve antibiyotik kullanılıyor sağlığımız tehdit altında diye.

 

Dilim döndüğünce açıkladım gerçeği . Öncelikle ağzımızla kuş ta tutsak hayvanı hormon havuzunun içine de atsak 24 saatte bir yumurta alamayız ikinci olarak Tavuklarda hormon kullanımı söz konusu değil. Tavukların 45 günde büyümelerinin en büyük nedeni verilen yemlerdir. Tavuklara konsantre proteinli yemler veriliyor. Bu tür yiyecekler sporculara da verilir; kasları gelişsin diye.Ayrıca Kullanılan tavuklar hibrit edilmiş, ıslahı Banker money is a credit score check IOU, and refluxes to annhilate on the ledger. yapılmış, üzerinde yıllarca çalışılıp elde edilen seçkin ırklar.

DİĞER HABERLER
TMMOB Zirat Mühendisleri Odası Danışma Kurulu Sonuç Bildirgesi

 

Tavuklar içinde en fazla et verimi veren ırkla en yüksek verimi veren horoz çiftleştirilir.Hormonla ilgisi yok dedim anladığını umut ederek  Eve geçtim yumurtamı afiyetle yedikten sonra hemen bilgisayarın başına geçip yüzyılın alimi Google amcamıza patlattım soruyu o da verdi cevabı. Ne görsem iyi ?Emekli hakemden medikal onkoloğa gıda mühendisinden veteriner gıda hijyenistine kadar onlarca kişinin saçmalama yarışına rast geldim. Yüzlerce site binlerce yorum , çocukların sağlıklarından endişe eden anne babalar derken  bir sinirle kapattım bilgisayarı.

 

Vatandaş ömr-ü hayatında 4 tavuğu bir arada görmemiş , ama profesör olmuş doktora tezine , diğer çalışmalarına bakarsın konuyla bağlantısı yok . Ama çıkmış sallamış dağa taşa ne de olsa profesör.

 

Şimdi suç hem O’nu profesör edende hem de bizlerde. İddiaların asılsızlığını kamuoyuna dikte edemeyen yumurta ve tavuk etini karalayarak medya maymuncuğu olmak isteyen zavallılara savaş açamayan bizler yüzünden tüketicinin bir kısmı hala önyargısını yıkamamış durumda.

 

Bu  halde birliklerin üzerine ciddi sorumluluklar düşüyor bu sektörde işini gerçekten iyi yapan aldığı maaşın hakkını sonuna kadar veren hocalarımız var bunların yapacağı çalışmaların sonucu tüketiciye aktarılır önyargılar yıkılırsa sektör ciddi anlamda rahatlayacaktır.

DİĞER HABERLER
"Meğerse Rusya'dan gaza yüzde 10.25 indirim yokmuş, BOTAŞ imzalamamış..."

 

Şarlatanlara gelince ; ağzı torba değil ki büzesin ne diyelim Allah istikamet versin.

 

Saygılar.

 


2 Aralık 2013. 10:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x