‘Sarp Sınır Kapısı’nın temelleri yakında atılacak’


sarp-sinir-kapisinda-96e37f2f8b89678b8583

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci önümüzdeki günlerde Sarp Sınır Kapısı’nın temelinin atılacağını bildirdi.

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, önümüzdeki günlerde Sarp Sınır Kapısı’nın temelinin atılacağını bildirerek, sınır kapısının yeniden inşasıyla oradaki yoğunluğun azaltılmasını, insan ve tır trafiğinin rahatlamasını umduklarını belirtti.

 

Tüfenkci, Gürcistan temaslarını değerlendirdi.

 

Gürcistan’da mevkidaşıyla, gümrük idareleri arasındaki var olan işbirliğini daha da ileriye götürmek adına birtakım görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Tüfenkci, görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini belirtti.

 

Temasları çerçevesinde Sarp Sınır Kapısı’nın durumunu da ele aldıklarını ifade eden Tüfenkci, Sarp Sınır Kapısı’nın yeniden inşası noktasında karar alındığını hatırlattı.

 

Sınır kapısının ihale ve yer tesliminin de daha önce gerçekleştirildiğini anımsatan Tüfenkçi, “Önümüzdeki günlerde Sarp Sınır Kapısı’nın temelini atacağız. Oradaki yoğunluğun azaltılması, hem insan trafiği hem de tır trafiğinin rahatlamasını umuyoruz. Türkiye’ye yakışan bir görünüm olsun istiyoruz. Bununla ilgili süreci tamamladık. Bununla ilgili ihaleyi de bitirdik. Bunu mevkidaşımızla paylaştık.” diye konuştu.

 

İki ülke arasındaki ilişkilerin önemine işaret eden Tüfenkci, Gürcistan ile Türkiye arasında dostane ilişkiler bulunduğunu söyledi.

 

Gürcistan’da yaptıkları toplantılara yönelik bilgiler veren Tüfenkci, şunları kaydetti:

 

“Türkiye ve Gürcistan için önemli olan Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması noktasında Gürcistan’ın Başbakanı irade ortaya koydu, talimat vermişti. Bizler de bunun teknik görüşmelerini yaptık. Birlikte gümrük idareleri arasındaki stratejik iş birliğinin artırılması noktasında antlaşmayı imzaladık. Akabinde Gürcistan Başbakanı tarafından kabul edildik. Burada Türkiye-Gürcistan ilişkileri, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu inşaatıyla ilgili süreci değerlendirdik. Orada gümrükler olarak yapılması gerekenleri Gürcistan Maliye Bakanı’yla görüştük. Faydalı bir görüşme oldu. Mevcut ticaretin artırılması noktasında neler yapılabilir, bu noktada da görüşmelerimizi tamamladık. Ayrıca Gürcistan’daki iş adamlarımızla ilgili de verimli bir toplantımız oldu. Onların sorunlarını çözüm noktasında neler yapılabilir onları görüştük.”

 

“Sanayi ve Ticaret Şurası’nda illerdeki sorunlar aktarıldı”

 

Bakan Tüfenkci, Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen Sanayi ve Ticaret Şurası’na ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yıldırım’ın şurada gün boyu sanayi ve ticaret erbabı ve borsa başkanlarıyla olmasının önemine işaret eden Tüfenkci, şura sayesinde başkanların illerindeki sorunları aktarma fırsatı yakaladığını belirtti.

 

Başbakan Yıldırım’ın da sorunların çözümü için gerekenleri ilgili bakanlara talimat verdiğini aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti:

 

“Çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Başbakan’ımız özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, Diyarbakır’da ilan etmiş olduğu 23 cazibe merkezindeki ticaret ve sanayi odası ile meclis başkanlarıyla da ayrı bir görüşme yaptı. Bu teşvikin nasıl uygulanması gerektiğini görüştü, o illerin beklentilerini dinledi. Kalkınma Bakanlığımızın bünyesinde cazibe merkezleri programı gerçekleştiriliyor. Biz 5. bölgenin yani Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’ın bilgilendirme toplantılarını yaptık, vatandaşların sorunlarını dinledik ve görüşlerini aldık. Bunları raporlaştırdık. Tekrar sunup çerçeveyi oluşturmuş olacağız.”

 

Yatırım hamlesinin yöre insanını heyecanlandırdığına inandığını vurgulayan Tüfenkci, “Yatırım olanaklarını veya imkanlarını araştıran birçok yatırımcının talepleriyle karşı karşıya kaldık. Bu heyecanı yatırıma dönüştürmek istiyoruz. Bu illerin makus talihini bu vesileyle yenmek istiyoruz.”

 

Kaynak: AA


Yazan - 10 Ekim 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x