Sayın Bakan ” Ucuz Et Dediğiniz 49.90 Liraya Pirzola,24.90 Liraya Kıyma mı?”


Vatandaş seneye ucuz ete doyacakmış!

Dünyanın en pahalı etinin satıldığı Türkiye’de gelecek yıl et bolluğu yaşanacağı söyleniyor.Kırmızı et krizi nedeniyle fiyatları aşağı çekmek için ithal edilen hayvanlar fiyatları aşağıya çekemeyince yeni senaryolar yazılmaya başladı. Bu senaryolara göre Tarım Bakanlığı’nın verdiği sıfır faizli krediyle 2 ayda 360 bin büyükbaş, 275 bin küçükbaş hayvan ithal edilecek. Olumsuzluklara son vermek amacı ile 635 bin hayvanın yetiştirmek için devlet desteğiyle 25 bin işletme kuruldu.Amaç kısa sürede  vatandaşların ucuz et alma imkanına kavuşması.

Kırmızı ete gelen zamlara çare olması için atılan kısa, orta ve uzun vadedeki adımlar Türkiye’deki hayvancılığa yeni bir boyut kazandırması bekleniyor. İlk olarak Et ve Balık Kurumu’na (EBK) verilen 100 bin tonluk kasaplık canlı sığır ithalatıyla vatandaşlar Angus etiyle tanıştı.Gelen ithal ineklerin etiyle alakalı tartışmalar sürerken, bu yıl ilk defa Kurban Bayramı için ithal koyun ve sığır ithalatı yapıldı.

Kurbanlık Angus’lar yerli ineklere göre daha ucuza alıcı buldu. Fakat Anadolu’daki besicinin yetiştirdiği kurbanlıklar ise hayvan azlığı sebebiyle ortalama yüzde 20 zamlı satıldı.

Ramazan ve Kurban Bayram’ları için alınan kısa vadeli tedbirlerden sonra özel sektöre de kasaplık canlı hayvan ve dondurulmuş et ithalatı yetkisi verildi. Piyasadaki et üretiminin azlığına merhem olması beklenen adımlar fiyatları yeteri kadar düşürmeyince uzun vadeli hamleler yapıldı. Tarım Bakanlığı Ağustos ayında sıfır faizli krediyi hayata geçirdi.

DİĞER HABERLER
CHP'li vekilden dana butlu protesto

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirmek isteyenlere kişi başına 50 bin ile 70 bin lira arasında 7 yıl geri ödemeli destek verildi. 2 ay gibi kısa sürede 360 bin büyükbaş besilik ve damızlık inek desteği alan girişimciler, 275 bin koyun ve keçi için para kullandı. Alınan hayvanlar için Bakanlık, Ziraat Bankası aracılığıyla toplamda 1,6 milyar lira kredi kullandırdı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre verilen kaynakla 25 bin işletme kuruldu.

SPEKÜLATÖRLERİN ELİ ZAYIFLAYACAK

Verilen desteğin gelecek yıl piyasayı rahatlatacağını dile getiren Tarım Bakanlığı yetkilileri, kırmızı et talebindeki artışa paralel olarak üretimde de artış olacağını ifade etti. Yetkililer, verilen desteklerle yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanların spekülatörlerin elini zayıflatacağını aktardı.

Alış Veriş Merkezlerinde Et Fiyatları E l Yakıyor

Kırmızı et krizine çare olarak ithal edilen canlı hayvanların yanında kargas etin de fiyatlara hiçbir yararı olmadığı anlaşıldı.Buna göre fiyatları kontrol için görevlendirilen arkadaşlarımız büyük alış veriş merkezlerini gezerek fiyatları kontrol ettiler.Tarım Bakanı M.Mehdi Eker’in kırmızı et fiyatlarında büyük oranda düşüşler olduğu yönünde demeçler vermesine rağmen karşımıza korkunç fiyatlar çıktı.

49.90 Tl’ye PİRZOLA

Çiftlik Dergisi muhabirlerinin bizzat gezerek aldıkları ve gördükleri fiyatlara göre, örneğin İstanbul Carrefour-Sa marketlerinde 18.Kasım.2010 tarihinde şu fiyatlar tesbit edildi.

DİĞER HABERLER
Sertifikalı çobanlar sürü sahibi oldu

Kuzu Pirzola : 49.90 Tl,

Dana Biftek:33.00 Tl,

Dana Kontrafile : 35.00 Tl,

Apikoğlu Kavurma :61.90 Tl,

Apikoğlu Sucuk :49.90 Tl,

Namet Pastırma :71.90 Tl,

Polonez Füme Dil : 69.90 Tl,

Polonez Pastırma :75.90 Tl,

Dana Kıyma : 24.90 Tl.

CarreforSa marketini tercih nedenimiz de, bilindiği gibi bu market yazılı ve görsel reklamlarında en ucuz alış veriş sloganı ile tüketiciye hitap ediyor.


18 Kasım 2010. 21:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x