Schengen’i vermediler Anuga Fuarı’nı aldık!


Türk işadamları, vize engeli nedeniyle katılamadıkları Köln Anuga Fuarı’nı Türkiye’ye getirdi. İstanbul’da düzenlenecek fuarda katılımcı sayısının iki kat artması bekleniyor.
 
Türk işadamlarının parasını aylar öncesinden yatırdığı halde Schengen engeline takılıp katılamadığı Almanya’daki Anuga Gıda Fuar’ı Türkiye’de yapılacak. Yaşanan sıkıntılar üzerine harekete geçen İstanbul İhracatçılar Birliği (İİB) ve Köln fuar yöneticileri, organizasyonun Türkiye’de yapılması için anlaştı. Böylece 55 yıldır Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarı artık İstanbul’da ziyaretçileri ile buluşacak. Türkiye’den her yıl 60’a yakın firmanın katıldığı Köln Anuga Fuarı, Avrupa ortak vizesi ‘Schengen’ mağdurları ile gündeme geldi. Türk işadamlarının yanı sıra Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerindeki katılımcılar da fuara Schengen duvarı nedeniyle katılamadı. Ancak bardağı taşıran son damla nisan ayındaki fuara 17 firmanın vize alamadığı için katılamaması oldu. Fuarın açılışını yapan Dönemin Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da tepkisine neden olan olaydan sonra Türk iş dünyası radikal bir karar alarak fuarın Türkiye’de yapılması için arayış başlattı. Fuar organizatörü Alman ISM firması, organizasyonun Türkiye’ye taşıma fikrine sıcak bakınca kısa bir süre içinde anlaşmaya varıldı.

KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPTI

Fuarın Türkiye’ye taşınması konusundaki görüşmeleri yürüten İstanbul İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Mete, “Alman yöneticiler de vize uygulamasından bıktı” diyor. Dünyanın en büyük gıda fuarının Türkiye’de yapılacak olmasının bir kazanç olduğunu da ifade eden Mete sözlerini şöyle sürdürüyor: “İşadamına uygulanan Schengen duvarı bize farklı bir kazanç olarak geri döndü. Kötü komşu insanı ev sahibi yapar örneğini yaşadık. Ayrıca Alman işadamları ve fuar yöneticileri de uygulanan vize prosedürlerinden bıktı. Biz fuarın Türkiye’ye getirilmesi görüşmelerinde dahi vize engeline takıldık. Benim başvurum 3 kez reddedildi.”

DİĞER HABERLER
İran Cumhurbaşkanı çantasında 30 milyar dolarlık ticari anlaşma ile geldi

ZİYARETÇİ İKİ KAT ARTACAK

Mete, fuarın Türkiye’de olmasının katılımcı sayısını da artıracağını ifade ediyor. Schengen nedeniyle Ortadoğu ve Afrika’daki işadamlarının da sıkıntı yaşadığını anlatan Mete, “Biz gelecek yıl katılımda rekor bekliyoruz. Alman yetkililer de bunun farkında ve fuara özel yeni imaj ve tanıtım çalışmaları yürütülüyor. Uzun vadede hedef ziyaretçi ve katılımcı sayısını iki katına çıkarmak” diyor.

 


4 Ağustos 2011. 11:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x