Sebze ve Meyve Yüzde 25 Daha Ucuza Satılacak


Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, 22 Martta yürürlüğe girecek yeni ”Hal Yasası” ile pazarcı esnafının da direkt tarlatan ve üreticiden mal alabileceğini belirterek, ”Bu sayede meyve ve sebze yüzde 25 daha ucuza satılacak” dedi.

Çakman, geçen yıl TBMM’de kabul edilen ve altyapı çalışmaları sebebiyle yürürlük tarihi bir yıl ertelenen yeni ”Hal Yasası”nın 22 Martta yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

Yasa sayesinde, sebze ve meyvede aracıların yani komisyoncuların devreden çıkacağını ifade eden Çakman, şunları söyledi:

”Yeni Hal Yasası ile pazarcı esnafı da direkt tarlatan ve üreticiden mal alabilecek. Bu sayede meyve sebze yüzde 25 daha ucuza satılacak. Böylece sebze ve meyve fiyatları dengeye oturacak. Hal Yasası ile birlikte tüm ürünlerde fiyatlar dengede seyredecek. 22 Mart tarihinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm toptancı halleri ulusal bir borsa haline gelecek.”

Çakman, yeni yasadaki en temel değişikliğin hal kayıt sistemiyle ilgili olduğunu, düzenlemeyle pazarcı esnafının direkt üreticiden aldığı ürünün yüzde 2’si miktarında ürünün alındığı yerdeki belediyeye rüsum bedeli ödeyeceğini, yıllardır süregelen komisyon karının da tarihe karışacağını bildirdi.

DİĞER HABERLER
Yem amaçlı GDO'lu ürün insan gıdasında kullanılamaz

-DENETLEME ELEMANLARINA PRİM-

Denetimlerin daha sağlıklı yapılabilmesi için ”prim sistemi” getirildiğini ifade eden Çakman, ”Maliye Bakanlığı ve belediye ekipleri eksik fatura gösteren veya belediyeye rüsum bedelini ödemeyenlere aldığı ürün miktarının yüzde 25’i kadar ceza kesecek. Kesilen cezalardan denetim elemanlarına prim verilecek” diye konuştu.

Çakman, yasanın komisyoncuların faaliyetlerine devam etmelerine engel olmadığını ancak rekabeti getirdiğini vurgulayarak, bu rekabetin de vatandaşa yarayacağını sözlerine ekledi.

Kamuoyunda ”Hal Yasası” olarak bilinen Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Mart 2010’da yasalaşmıştı. Yasanın 15. maddesi yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş; 6’ncı maddesinin beşinci fıkrası yayımı tarihinden itibaren üç yıl sonra, diğer maddelerinin ise yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra, yürürlüğe girmesi hükme bağlanmıştı./AA


13 Şubat 2011. 17:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x