Seferihisar Şevket-i Bostan Şenliği, Ziyaretçilerle Doldu Taştı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Seferihisar İlçe Müdürlüğü tarafından Orhanlı Mahallesinde düzenlenen “Geleneksel Şevketi Bostan Şenliği” bu yıl renkli etkinliklerle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı. Konserler ve gösterilerle dolu şenlik gün boyunca renkli faaliyetlere sahne oldu. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği şenlik alanı, İzmir’in çeşitli bölgelerinden gelen ziyaretçilerle doldu taştı.

Mahalle sakinlerinin stantlarında köy üretimi ürünlerinin de sergilendiği şenliğin açılış törenine Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ve GTHB İzmir İl Müdürü Musa Bakan’ın yanında İlçe İdare amirleri, çevre İlçe Müdürleri ve mahalle muhtarları da katıldı.

Açılışta konuşan İl Müdürü Musa Bakan, “1 kilogram tohumla 1 dekar alanda başlatılan şevketi bostan üretiminin bugün bu boyutlara gelmesi ciddi bir çalışmanın ve emeğin göstergesidir. Bugün burada şenlikle taçlandırılan bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle başarılarla gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

Seferihisar İlçe Müdürü Ali Özdemir ise yaptığı konuşmada, “İzmir’in birçok yerinde alınıp satılan şevketi bostanın çoğunluğu ilçemizde üretiliyor. Hatta ürünlerimiz artık İstanbul’da bile kendine Pazar bulmaya başladı. Şevketi bostanın doğada azalmasının engellenmesini de amaçlayan projemizin başka hedefleri de var. Bu sene destekleri ve üretim alanlarını genişleterek şevketi bostanın çeşitli sanayi kollarında değerlendirilebilmesi için yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Ben bu yolda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Diğer Haberler:   HASTAVUK'a Bursaspor'dan teşekkür plaketi!

Orhanlı Mahallesi Muhtarı Birgül Bozkurt, birlik ve beraberliğin sembolü olan bu şenliklerin mahalle tanıtımında önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından etkinlik alanında gerçekleşen eğlenceli bilgi yarışması, renkli dakikalara sahne olurken 4 yarışmacı Orhanlı Mahallesi Muhtarlığı tarafından hazırlanan hediyeleri almaya hak kazandı.

Zeybek gösterileri ve Orhanlı Mahallesi Ortaokulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen küçük skeçlerle şenlenen açılışın ardından tüm şenlik ziyaretçilerine şevketi bostan yemeği ikram edildi.

Şenlik, Ali Çakar’ın solist olarak yer aldığı İzmir TRT sanatçıları tarafından gerçekleştirilen muhteşem konserle devam etti.

Polet ve Ateş Küçükmeriç konseriyle son bulan ziyaretçileri, şenlik alanında kurulan stantları ziyaret ederek yerel ürünlerden satın aldı, piknik yaptı, konserlerle çoşup dans ederek festival tadında bir şenlik yaşadı.

 


URL: https://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=126578

Yazan - Nis 11 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı