SEK günlük sütün raf ömrünü uzattı


Koç Grubu şirketlerinden Tat Konserve Sanayii A.Ş çatısı altında bulunan SEK, kamuoyunda ”günlük” olarak anılan pastörize sütün raf ömrünü uzattı.

SEK gerçekleştirdiği yeni yatırımla, soğuk ortamda kapalı halde 5 gün saklanabilen günlük sütün ömrünü 10 güne yükseltti.

Tat Konserve Sanayii A.Ş Genel Müdürü Güçlü Toker, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada 2010 yılında tüketilen 121 milyar litre sade sütün yüzde 65’i günlük süt olurken, Türkiye’de 1 milyar litre sade sütün sadece yüzde 5’inin günlük süt olduğunu belirtti.

Gelişmiş ülkelerde kişi başına ”günlük” süt tüketiminin yıllık 100 litreye ulaştığına dikkati çeken Toker, Türkiye’de bu rakamın sadece 0,6 litrede kaldığını kaydetti.

Toker, bu oranın düşük olmasının en büyük nedeninin toplama, saklama ve lojistik koşullardaki zorluklar olduğunu, SEK’in, gelişmiş ülkelerde yapılan teknolojik yatırımı gerçekleştirerek bu sorunu çözdüğünü, amaçlarının Türkiye’nin en ücra köşesine kadar bu ürünü satabilmek olduğunu ifade etti.

Güçlü Toker, ”Yeni üründe cam şişeyi çözüm ortağımız Tetra Pak ile geri dönüşümü olan çevreci bir ambalaja çevirdik” dedi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Toker, yeni ürünle ilgili toplam yatırım tutarlarının 4 milyon avro olduğunu, cam şişeyi yapmaya da devam edeceklerini söyledi.

Yeni üründe fiyatın pastörize sattıkları sütle aynı fiyatta olacağını ifade eden Toker, ”Türkiye genelinde bu ürünün toplam pazar payını büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Ürünün ömrünün nasıl uzatıldığına ilişkin bir soruya karşılık da Toker, bu sütün soğukta muhafaza edilmesi gerektiğini, bu sistemin dünyada her yerde kullanıldığını ve kimyasal katkı maddesi içermediğini belirtti.

Tetra Pak Orta Doğu Bölgesi’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Francis Goodenday ise cam şişe ambalaja göre yeni ambalajın hem dolum hem de malzeme bakımından daha ileri bir teknolojiyle sahip olmasının, içerisindeki ürünün raf ömrünü olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Yeni ambalajın çevreci bir ürün olduğunu belirten Goodenday, ürünün yüzde 70 karton yüzde 30 geri dönüştürülebilen plastikten üretildiğini kaydetti. aa


Yazan - 20 Eylül 2011. Kategori GIDA, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x