Şeker hastalarına özel üzüm


16558

Şeker hastalarına özel üzümDüşük şekerli “diyet üzüm” yetiştirildi.
Diyabetlilere müjde. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ıslah programı kapsamında şeker ve asit oranı düşük “Diyet Üzüm” yetiştirildi. Diyabet hastaları, bu üzümde şeker oranı düşük olduğu için rahatlıkla diyet üzümü tüketebilecek.
Şeker hastaları ve sağlığına önem gösterenler için bu üzüm birebir. Bağ ve Kivi Yetiştiriciliği Uzmanı Arif Atak bu üzüme ‘diyet üzümü’ adını verdiklerini söyledi. Arif Atak bunun en büyük sebebi normal üzüm çeşitlerinde şeker miktarı oranı yüzde 19-20’lerde çıkarken, bu diyet üzümünde ise oranın hiç bir şekilde yüzde 13 buçuğu geçmediğini belirtti. Arif Atak, aşırı şekerden rahatsız olan insanların da bu üzümü rahatlıkla tüketebileceğini söyledi.
Söz konusu üzümün daha fazla yaygınlaşması için çalışmalar başlatıldı. Manisa, Tekirdağ Bağcılık ve Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma İstasyonları Müdürlüklerine adaptasyon amacıyla gönderilen ” Diyet Üzüm’den ” olumlu sonuçlar alındığı belirtiliyor.
Bu yıl sonunda tescil edilmesi beklenen ” Diyet Üzüm ” fidanlarının, bu alandaki farklı kuruluşlarına verilmesi planlanıyor. Taleple birlikte bu üzüm çeşidinin hem iç pazarda hem de dış pazarda yüksek fiyattan alıcı bulacağına inanlıyor.

 

TRT


Yazan - 18 Eylül 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x