Şeker Piliç İşçileri “Bizim nutuk ve nasihate değil ekmeği ihtiyacımız var”


seker-pilicte-ucret-alamayan-isciler-eylem-yaptiŞeker piliç’ten çıkarılan işçiler aileleri birlikte büyük bir perişanlık örneği sergiliyorlar.

 

Balıkesir’in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, iflas ertelemesiyle kayyuma devredilen Şeker Piliç’te yaklaşık bin 8 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

 

Balıkesir’in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, iflas ertelemesiyle kayyuma devredilen Şeker Piliç’te yaklaşık bin 8 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Sedat Pekel, Bandırma ekonomisinin lokomotif firmalarından biri olan Şeker Piliç’te yaşanan olumsuzlukların üzüntü verici olduğunu söyledi. Adeta bağıra bağıra gelen bu büyük sıkıntılarda, hükümetin politikalarının ve zamanında gerekli tedbirlerin alınmamasının önemli payı olduğunu iddia eden Pekel, “Ülkemizin ve kentimizin en önemli beyaz et üreticilerinden biri olan Şeker Piliç, bir hayali pembe tablo ile halkımızdan gizlenen ekonomik sorunlara kurban edilmiştir. Hükümetin ısrarla iddia ettiği gibi ekonomide her şey yolundaysa, Şeker Piliç ve benzeri pek çok firmanın yaşadığı sıkıntıların sebebi nedir? Bandırma merkezinde ve tüm ülkede sürekli kapanan işyerlerinin sırrı nedir? İcra davalarındaki korkunç artışlar nereden kaynaklanmaktadır? Halkın çok büyük bir bölümü kredi kartlarına mahkum olarak yaşamak zorunda kalıyorsa, bütün bunlar ekonomi iyi gittiği için midir?” dedi.

 

525090_428264990566273_9600875_nPekel, bu olumsuz tabloda bin 8 kişinin birden işten çıkarılmasının Bandırma için acı ve ağır bir travma olduğunu dile getirdi. Başkan Pekel sözlerini şöyle sürdürdü:”Sürekli gündemde kalmayı seven ve Bandırma için çok şeyler yaptığı iddiasında bulunan Milletvekili Cemal Öztaylan, bu acı tabloyla ilgili kılını bile kıpırdatmıyor. Pek çok insan bir bölge milletvekili olarak bu krizle ilgili iktidarın çözüm girişimleri konusunda, kendisinden yüreğimize su serpecek sıcak bir mesaj beklerken, onun gündeminde bu konular hiç yok. Temcit pilavı gibi aynı konuları ağzına dolayıp duruyor. Sorunun bu aşamalara gelmeden durdurulması ile ilgili hiçbir girişimini göremedik. Ocaklarına ateş düşen, aileleriyle birlikte yaklaşık 5 bin kişiyi bulan Şeker Piliç işçilerinin seslerini duymazdan geliyor. Bu işsizlerimizin, ne zaman ödeneceği belli olmayan ihbar ve kıdem tazminatlarını sadece beklemek zorunda kalmalarını hiç umursamıyor. İşsizliğin tavan yaptığı, insanların ev kirası, çocukların eğitim giderleri ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı ekonomik şartlarda bunca insanın yaşadığı yıkımı hiç ciddiye almıyor, o insanları yok sayıyor. Maaşının hesabını yaparak ev almak için bankadan kredi çeken, buna göre bütçe oluşturanların, bu durumda ne yapacağını hiç hesaba katmıyor. Benzer sorunların başka firmalar ve farklı sektörler için de yaşanabileceği uyarılarını hiç önemsemiyor. Milletvekilimizin öncülüğünde AK Parti hükümetinden kentimiz için büyük önem taşıyan bu sorunun en kısa sürede ve en az hasarla çözülebilmesi konusunda ciddi adımlar bekliyoruz” dedi.

 

İŞÇİLER SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR

 

seker-pilic-isten-cikarilan-745-iscinin-tekra-4474187_400

İşten çıkarıldıkları için aileleri birlikte büyük bir perişanlık içinde bulunan Şeker Piliç işçileri site ve dergimize mail atarak dertlerini anlattılar”Eften püften bahanelerle Şeker Piliç çoğu işçisini işsizlik ödeneğinden dahi yararlandırtmıyor.Son mart maaşının  %30 unu tam 1 ay sonra ödedi. İçerde çalışanına da maaşın hepsini günü gününe yatırdı. Memurunun 1 tanesinin maaşı 1 işcinin tazminatı kadar. Niye hep olan asgari ücretliye oluyor. Madem zor durumdalar yüksek maaşlı memurlarını niye işten çıkartmıyorlar. Her şeyi kayyummun üzerine yıkıyorlar ve kayyum müsaade etmiyor, kayyum isterse veririz gibi bahanelerle işçiyi oyalıyorlar. Bize ödenmeyen işşizlik ödenekleri yoksa yüksek maaşlı memurların cebinemi giriyor iş yerinin bize kastı ne? Çok iyi bildiğimiz bir kaç isim oraya gidip tabiri caiz ise oradaki memura yalakalık yapıp işsizlik maaşından yararlandırıldı bize niye yok?. Biz şeker piliç işçilleri kan kusarken herkes bol bol nutuk atıp nasihat veriyor.Şeker piliçin desteği çok işçinin desteği hiç yok. Şeker Pilicin borçları yapılandırıldı. Malları koruma altına alındı. İşçilerin elektriği,suyu kesik icra üzerine icra geliyor bebeler parasızlıktan hastaneye götürelemiyor, öğrenciler okulları bırakıyor kimin umurunda.Belediye  Başkanımız Sedat Pekel’e katılıyor ve herkesin desteğini bekliyoruz.”

 

 

ŞEKER PİLİÇ ÇIKARILAN İŞÇİLERİN TEKRAR İŞE ALINABİLECEKLERİNİ SÖYLEDİ  

 

seker-pilicŞeker Piliç, KAP’a yaptığı açıklamada, işten çıkarılan işçilerden 745’inin ilerleyen dönemlerde tekrar işe alınabileceğini duyurdu.

 

 

Şeker Piliç’ten Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, tasarruf tedbirleri sebebiyle üretimi durdurulan birimlerden 745 kişinin 26 Mart tarihinde işten çıkarıldığı, üretime başlanıldığında bu kişilerin tekrar işe alınacakları belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

 

“Şirketimiz, 5 Mart 2013 tarihinde Balıkesir İş Kurumu Bandırma Hizmet Merkezi’ne yaptığımız müracaatla,

İş Kanunu’nun 65. maddesine istinaden üretimi duran birimlerimizdeki çalışanlarımızın ücretsiz izine çıkartılarak, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmasını istedi. Ancak bu başvurumuza olumlu cevap gelmemesi üzerine, tasarruf tedbirleri düşünülerek, üretimi duran birimlerimizden 18.02.2013 tarihinde 162 kişi, 26.03.2013 tarihinde 745 kişi üretime başlanıldığında tekrar işe alınmak kaydı ile işten çıkartılmış olup, 101 kişi de kendi isteği ile işten ayrılmıştır. Bugün itibariyle çalışan sayımız 373 kişidir. Tüm personelimizin geçmiş dönemlere ilişkin ücret, mesai ve prim alacağı bulunmamaktadır. İşten çıkarılan personelimizin tüm kanuni hakları saklı olup, işten çıkarılma/çıkma dolayısı ile henüz ödeme yapılmamıştır” denildi.

 

 

Firma, ayrıca KAP’a yaptığı diğer bir açıklamada, 28 Şubat tarihi itibariyle faaliyetlerin yüzde 10’a düşürüldüğünü bildirdi.

 


Yazan - 27 Nisan 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x