Sel felaketi… 800 küçükbaş telef oldu


5766b201c03c0e59e41bb0aa

 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkili olan sağanak dolayısıyla sele kapılan 800 küçükbaş hayvan telef oldu.

 

 

İlçeye bağlı Büyükçiftlik beldesi sakinleri hayvanlarını otlatmak için Dolan Deresi kenarına götürdü. Burada etkili olan sağanak sonrası meydana gelen sele kapılan 40 aileye ait 800 küçükbaş hayvan, sele kapılarak telef oldu.

 

 

Çobanların haber vermesiyle, olay yerine gelen köylüler uzun süre sele kapılarak kaybolan hayvanlarını aradı.  Büyükçiftlik beldesi Muhtarı Mecit Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın gece saatlerinde yaşandığını belirterek, köylülerin geçim kaynağı olan hayvanların telef olduğu bildirdi.

 

 

Haberi alır almaz olay yerine koştuklarını ifade eden Güler, “Yağmur sonrası tam da bir felaket yaşandı. Koyunlarımızın hemen hepsi telef oldu. Köylü, çok mağdur oldu. Temel geçim kaynağımız hayvancılıktır. Köyün neredeyse tamamı şu an olayın yaşandığı yerde. Kimisi hayvanlarını arıyor, kimisi de diğer köylülere yardım ediyor. Sele kapılan 800 koyun telef olurken, 300’e yakın koyun da sakat kaldı.” dedi.

 

 

Köylülerden Sabahattin Onat ise olayın yaşandığı yerde 2 bin küçükbaş hayvanın otlatıldığını belirterek, “Sel koyunlarımızın olduğu yöne doğru geldi. Koyunların çoğu o sırada sel sularıyla gelen toprağın altında kaldı. Telef olan koyunların çoğu köyden geçen derenin içindeydi. Çobanların haber vermesiyle olay yerine geldik ama koyunların çoğu sele kapılmıştı. Hayatımda böyle felaket görmedim. İçinde sadece bana ait olan 40 koyun vardı.” ifadesini kullandı.  AA


Yazan - 19 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x