Safkan Sakız Koçları Dağıtıldı


e927a3c7-3abb-4ce4-bc2f-674bbc36ff87

 

 

 

 

“Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında Selçuk İlçesinde 11 üreticiye 26 Adet safkan damızlık sakız koçu dağıtıldı. Üstün verim özelliklerine sahip damızlık koçların dağıtımıyla bölgedeki koyun ırklarında safkan oranının artırılması ve süt veriminin yükseltilmesi amaçlanıyor.

 

Selçuk İlçesinde düzenlenen koç dağıtım törenine Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Selçuk Belediye Başkanı Yard. Doç. Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, il ve ilçe idare amirleri, Oda ve Birlik Başkanları ile üreticiler katıldı.

 

Törende konuşan Selçuk Kaymakamı Selçuk Boyacı, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Selçuk İlçesine katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Üreticilerin desteklenmesi çok önemlidir. Gerçek üretici olan köylülere verilen bu desteklemeler çok anlamlı. Sanayileşmede de büyük hamleler yapan bir ülkeyiz. Ancak tarımı da ihmal etmememiz gerekiyor. Üreticilere hayırlı olsun” Dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal yaptığı konuşmada bu törenle yapılacak koç dağıtımının küçük bir adım olarak görülmesine rağmen bölgedeki hayvan ıslahı noktasında önemli bir adım olduğunu söyleyerek  “Bu 26 koç yüzlerce hayvanın ve bölgedeki koyun ırkının gelişmesine katkı sağlayacaktır.” Dedi

 

Projenin 6 yıldır devam ettiğini hatırlatan Güldal, “Şimdiye kadar toplam 158 üreticimize 300 damızlık koç ve teke dağımı yaptık. Bugün buna 26 koç daha ekleniyor. Bakanlık olarak son yıllarda çok ciddi destekler veriyoruz. Küçükbaş hayvancılığın bu bölgenin asli kültüründe olduğunu söylüyoruz ve bu işle uğraşan üreticilerin daha çok kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 

2010 Yılından Bu yana küçükbaş hayvan sayısı %25 arttı

 

İzmir ilinde sadece küçükbaş hayvancılık için bugüne kadar 10 milyon TL nin üzerinde destekleme ödemesi yaptık. Bakanlığın bu desteklemeleri sayesinde hem İzmir’de hem de Türkiye’de küçükbaş hayvan sayısı artıyor. 2010 yılına göre hayvan sayısı %25 oranında arttı” dedi. Hayvan sayısının artırılmasının yanında kalitenin artırılması için de bu tür projelerin hayata geçirildiğini kaydeden Güldal, “Önümüzdeki yıllarda başka, ilçelerde bu ve benzeri projeler uygulanmaya devam edecek” diye konuştu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Selçuk İlçe Müdürü Talip Altun yaptığı konuşmada böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederken, çok önemli değilmiş gibi görünen koç dağıtımının İlçedeki küçükbaş hayvancığın gelişimine yapacağı katkının altını çizdi. Altun, “Bu damızlık koçlar elit bir sürüden bütün akrabalarının verimleri izlenerek seçilmiş üstün genetik özelliklere sahip hayvanlardır. Bunların dağıtılmasıyla üreticilerimizin sürülerine yeni kan katmanın yanında yeni oluşacak bireylerde verimi artırmak hedeflenmektedir. Bunun yanında gen azmanlığı dediğimiz bir avantaj daha sağlanacaktır” dedi. Sakız ırkı koyunların bölge iklimine en uygun ırklardan birisi olduğunu belirten Altun, sürü genetiğinin bu çalışmayla daha safkana çekilebileceğini söyledi

 

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Özer Türer, bölgede 6 yıldır yürütülen proje çerçevesinde hep Saanen keçisi dağıtıldığını hatırlatarak, İl Müdürlüğünün Sakız koyunu dağıtımını ilk kez yapacağını söyledi. Üreticilerin bu hayvanların kıymetini bilmesi gerektiğini vurgulayan Türer, “İzmir’de bir koyunun ortalama süt verimi yılda 40-50 litrelerde. Bu hayvanların anneleri, kardeşleri 250-300 litre süt verir. İyi bakımla bu daha da arttırılabilir. Ayrıca bu hayvanlar 2 yılda 3 doğum yapma kabiliyetine sahiptir” dedi. Türer İzmir’de küçükbaş hayvan sayısının en az olduğu ilçenin Selçuk olduğunu belirtti ve bunun artmasını amaçladıklarını söyleyerek projenin önemine değindi.

 

Konuşmaların ardından çekilen kura işlemi sonrasında 11 üreticiye toplam 26 adet damızlık safkan sakız koçu dağıtıldı.

 


Yazan - 17 Aralık 2015. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x