Sen misin köyüne yatırım yapan…


Almanya’da, 15 yıl restorant işleten ve kazandığı parayı memleketi Tunceli’ye tavuk çiftliği kurmak için harcayan Deniz Metin, teşvik yerine engellerle karşılaştığını söyledi.

Mazgirt ilçesi Göktepe köyünde 10 kişinin çalıştığı 10 bin tavuk kapasiteli çiftliği 600 bin TL harcayarak kuran Metin, “200 metrelik yolu bile yapmadılar. Elektrik trafosunu kendi cebimden yaptım. Kapasiteyi artırmak istiyorum ancak, teşvik sözü verenlerin engellemesine karşı bunu başaramıyorum” dedi.

Yıllarca Almanya’da kazandığı paralarla memleketi Tunceli’ye yatırım yapmak isteyen iş adamı Deniz Metin, Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyü yakınlarında yaklaşık 600 bin liraya mal olan tavuk çiftliği kurdu. 10 bin tavuk kapasiteli çiftlikte 10 kişi çalışırken, üretilen yumurtalar ise, başta Tunceli, Konya ve Bolu olmak üzere birçok ile gönderiliyor.

YOL BİLE YAPMADILAR

Yatırımı yapmadan önce devlet yetkilileri ile görüştüğünü ve başta teşvik olmak üzere her konuda yardım sözü aldığını anlatan Deniz Metin, yatırımı yaptıktan sonra teşvik yerine engellemelerle karşılaştığını söyledi. Tavuk çiftliğinin Tunceli-Elazığ karayoluna sadece 200 metre uzaklıkta olmasına rağmen bu yolun yapılmadığını söyleyen Metin, şöyle konuştu: “Kışın araç çıkmıyor, tavuk yemlerini sırtımızda taşıyoruz. Valiye, Özel İdare’ye her yere gittim ama bu yolu bile yapmadılar. Çiftlik kenarında yaklaşık 50 metre uzaklıkta yüksek gerilim hattı geçiyor. Elektrik trafosu kurdurmadılar. Baktım çaresi yok kendi paramla trafo satın alarak elektrik direklerini de diktirerek fabrikaya elektrik çektim. Devlet beni teşvik etmek yerine zorluk çıkardı. 15 yıldır Avrupa’dayız. Orada kazandığımızı doğduğumuz, büyüdüğümüz, memleketimize yatırım yapalım, birkaç kişi de faydalansın dedik. Bu işi yaparken de hiç bir teşvik almadan kendi çabamızla yaptık. Biz bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Şu anda günlük üretilen yumurta Tunceli’ye yetmiyor. Kapasiteyi artırmak istiyoruz. Malatya, Elazığ, Karakoçan’dan yumurta için talep var. Biz günlük dağıtım yapıyoruz. ’Doğu’ya yatırım yapana, teşvik ve destek veriliyor’ diyorlar. Biz son sistem tesis kurduk, teşvik olmasa bile yol konusunda, elektrik konusunda yardım olsa seviniriz ve tesisimizi daha da geliştirir, büyütürüz.”

DİĞER HABERLER
Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimleri Masa başı İçin Almıyoruz

İşadamı Deniz Metin, günlük yumurta üretme kapasitesini 15-20 bine çıkarmak istediklerini, bunun için teşvik olmasa da bazı konularda devletten yardım ve destek beklediklerini anlattı. Metin, şöyle devam etti: “Bu yatırımı başka yerde de, Antalya’da, Avrupa’da da yapabilirdim. Ama ben memleketimde yapmak istedim. Birkaç insan daha ekmek sahibi olsun diye ama bakıyorum yardım gelmiyor. Her yerde doğuya teşvik diyorlar, olaylardan dolayı kimse yatırım yapmıyor diyorlar. Bu gerçek dışı şeylerdir. Biz yatırım yapmışız iki yıldır en küçük destek veren yok.


12 Eylül 2011. 12:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x