Seneye 50 Alışveriş Merkezi Açılıyor


Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, “Perakende sektöründe kayıtlı istihdam bugün 2,1 milyon kişiyken, kayıt dışı eklendiğinde rakam 2,7 milyon kişiye yükseliyor.” dedi.
    
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, gelecek yıl ortalama 50 civarında alışveriş merkezinin (AVM) hayata geçeceğini ve 5 milyar dolarlık AVM yatırımı olacağını bildirdi.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) ve PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye tarafından hazırlanan “Parlayan Yıldız – Perakende Sektörünün Türk Ekonomisine Etkileri” raporu, AMPD Başkanı Mehmet Nane, AMPD Yönetim Kurulu Üyeleri ve PwC Türkiye Perakendecilik ve Tüketiciye Yönelik Ürünler Sektörü Lideri Adnan Akan’ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Nane, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de organize perakende sektörünün ekonominin barometresi haline geldiğini belirtti.

Bu çalışmanın ilkini 2007 yılıNda yaptıklarını, şimdi de ikincisini tamamladıklarını dile getiren Nane, temel amaçlarının bu işin kurumsallaşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Nane, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 85’lerde olan organize perakendenin payının, Türkiye’de maksimum yüzde 40’larda olduğunu, kendilerinin burada kurumsal hafıza oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’de organize perakende sektörünün genç ve çok hızlı büyüyen bir sektör olduğunu vurgulayan Nane, Türkiye’de sektörün alışveriş ve ciro olarak çok ciddi bir büyüme sağladığını dile getirdi.

Organize perakende sektörü kayıtlı ekonominin ayrılmaz bir parçası olarak,  çalışanın özlük haklarını gözeten ve kayıtlı istihdam sistemlerinin gelişimini de güçlendirmektedir. Perakende sektöründeki kayıtlı istihdam bugün 2,1 milyon kişi iken, kayıt dışı istihdam rakamı eklendiğinde bu sayı 2,7 milyon kişiye yükselmektedir. Organize perakende sektörü ise, kayıtlı istihdam yaratma hızı ile geleneksel perakendeye de örnek olmakta, çağdaşlaşmasını sağlamaktadır.”

Perakende satışları 2009’da 317 milyar lira

Perakende sektörünün Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin ele alındığı rapora göre, Türkiye’nin son yıllarda en hızlı büyüyen sektörü olan perakendede son 10 yılda büyük bir hareketlilik yaşanmakta. Yerli ve yabancı perakendecilerin büyüme trendinde olan Türkiye;ye ilgisi her geçen gün artarken sektördeki büyüme potansiyeli ve rekabet yeni satın alma ve birleşmeleri gündeme getirmekte.

Perakende satışları 1998 yılında 23 milyar lira iken, 2003 yılında 128 milyar lira ve 2008 yılında 329 milyar lira oldu. 2009 yılı itibariyle ise bu tutar 317 milyar liraya ulaştı. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’daki artışa paralel olarak perakende satışlarının 2013 yılında 448 milyar liraya ulaşması tahmin edildi.

Her AVM yatırımının bölgedeki ortalama bin 500 kişilik istihdam yarattığından hareketle, 2009-2011 döneminde salt AVM yatırımlarına bağlı olarak yaklaşık 135 bin kişiye iş imkanı doğacağı tahmin edildib2011 yıl sonu itibariyle organize perakende sektörünün toplam istihdamının 650 bin kişiye ulaşması öngörüldü.


Yazan - 17 Eylül 2010. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x