Sera’larda Biyolojik Mücadeleye Destek


Bitkisel üretimde biyolojik mücadele yapan üreticilere 70 lira ile 200 lira arasında destek sağlanacak.

Örtüaltı bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadele yapan üreticilere dekar başına 70 lira ile 200 lira arasında destek sağlanacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Resmi Gazete’de yayımlanan Uygulama Tebliği ile örtüaltı bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadele yapan üreticilere destek ödemelerine dair Bakanlar Kurulu Kararının uygulama esasları belirlendi.

Buna göre, üreticilerden, örtüaltı bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadele amacıyla tül kullananlara dekar başına 70 lira, feroman ve tuzak kullananlara 30 lira, tekniğine uygun faydalı böcek salımı yapanlar ile tül, feroman ve tuzağı birlikte kullananlara 100’er lira destek sağlanacak.

Destek miktarı, feroman, tuzak ve tekniğine uygun faydalı böcek salımını birlikte yapanlar için dekar başına 130 lira, tül ve tekniğine uygun faydalı böcek salımı yapanlar için 170 lira, tül, feroman tuzağı ve tekniğine uygun faydalı böcek salımında 200 lira olarak uygulanacak.

Üreticiler, bir üretim sezonunda aynı serada aynı destek türünden bir defa faydalanabilecek. Destekleme ödemesi için örtüaltı üretim yerinin Çiftçi veya Örtüaltı Kayıt Sistemlerine kayıtlı olması, biyolojik ve biyoteknik mücadele uygulanması ve Üretici Kayıt Defteri kaydının tutulması gerekecek.

DİĞER HABERLER
Kalıntısız meyve sebze için TOB ve EİB işbirliği

Başvuru ve ödemeler

Üreticiler, destek kapsamında 2010 yılı uygulamaları için 31 Aralık 2010, 2011 yılı uygulamaları için de 8 Nisan 2011 mesai saati bitimine kadar kayıtlarının bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklere başvuruda bulunacak.

Destek ödemesinden yararlanacak üreticilere ilişkin listeler, 2010 yılı uygulamaları için 14 Ocak 2011 tarihine kadar, 2011 yılı uygulamaları için de 22 Nisan 2011 tarihine kadar 10’ar gün süre ile askıya çıkartılacak. Askı süresince hiçbir itiraz olmazsa, bilgiler doğru kabul edilecek ve daha sonraki itirazlar değerlendirmeye alınmayacak.

Ödemeler de, bütçede tarımsal destekler için ayrılan ödenekten karşılanmak üzere, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca gerekli paranın aktarılmasının ardından Ziraat Bankasınca gerçekleştirilecek.


8 Aralık 2010. 13:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x