SERKONDER’den Sera sektörüne destek geldi


Son dönemde doğal afetlerden olumsuz etkilenen seracılık sektörüne bir destek de SERKONDER’den geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı üreticilere destek paketi sonrasında, Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği SERKONDER Başkanı Halil Kozan, SERKONDER Üyesi firmalarımızın, seracılık yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara sera konstrüksiyonu ve donanımlarında yüzde 15 indirim yaptıklarını ve bugün ülkemizde milli üretimle son derece kaliteli, uygun fiyatlarla ve yeterli miktarda üretim yapılabildiğini açıkladı.

[spacer height=”20px”]

[spacer height=”20px”]

Küresel sera pazarının 10 Milyar USD civarında bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde ise yapılacak yeni yatırımlarla sektörün pazar büyüklüğünün 1 Milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye’de sera konstrüksiyonu ve donanımları konusunda faaliyet gösteren 70 yerli olmak üzere yaklaşık 90 firma bulunduğunu ifade eden SERKONDER Başkanı Halil Kozan, Türkiye Seracılık Sektörü’nün, daha önce modern seralar ve bunların donanımlarını yurtdışından çok yüksek maliyetlere ithal ederken, bugün ülkemizde milli üretimle son derece kaliteli, uygun fiyatlarla ve yeterli miktarda üretim yapılabildiğini söyledi.

[spacer height=”20px”]

SERACILIK DESTEK PAKETİ’YLE BİRLİKTE CİDDİ BİR YATIRIM BEKLENİYOR…

[spacer height=”20px”]

8 Şubat itibariyle yürürlüğe giren Seracılık Destek Paketi’yle birlikte yatırımlarla ilgili ciddi bir yatırım beklediklerinin altını çizen Kozan, “Bu seferberliğin önemli bir parçası olmak adına SERKONDER Üyesi firmalarımız, seracılık yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara sera konstrüksiyonu ve donanımlarında yüzde 15 indirim kararı aldı. Türkiye’de 750 bin dekar civarı seranın sadece yüzde 2’sinin modern sera standartlarında. Ziraat Bankası’nın 9 Şubat 2019 tarihi itibariyle vermeye başladığı üreticilere; iki yıl geri ödemesiz, 7 yıl vadeli, yüzde 8,25 faiz oranıyla 10 milyon TL’ye kadar bir yatırım desteği sağlayan destek paketinin son derece olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Kapıkulede tır kuyruğu

[spacer height=”20px”]

[spacer height=”20px”]

KURULUM MALİYETİ METREKARE BAŞINA 40 Euro

[spacer height=”20px”]

Modern bir sera kurulumunun maliyetinin, büyüklüğe göre değiştiğini söyleyen Kozan, bu maliyetin metrekare başına 40-50 Euro civarında olduğunu sözlerine ekledi. Kozan, “30 bin ve üzeri metrekarede bu fiyatlar geçerli. 3 bin metrekare yapacaksanız tabii ki bu fiyat oldukça yükseliyor. Ayrıca modern seracılıkta mutlaka bir mühendislik ve danışmanlık hizmeti alınmalı. Üç dönümde bir mühendis çalıştıramazsınız. Dolayısıyla 20-30 bin metrekare olmalı ki masraflarınızı da karşılasın. Bu yapılacak destekle 10 tane 3 bin metrekare yerine; bir tane 30 bin metrekare sera alan desteklenirse, oradaki 10 kişi birleşip bir modern sera kurar. Dolayısıyla üretimin de kalitesi artar. Doğru yerde doğru yatırımla sistem en geç yedi yılda kendini amorti ediyor” dedi.

[spacer height=”20px”]

SERKONDER, 27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı, Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nı destekliyor.


11 Mart 2019. 10:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x