Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı Kabul Edildi


Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

Alt komisyon metni üzerinden ele alınan tasarıda, verilen önergelerle bazı değişiklikler yapıldı.   Tasarı, sermaye piyasasının, ”güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcıların haklarının korunması için sermaye piyasasının düzenlenmesini, denetlenmesini” amaçlıyor.

 

Tasarıya göre, bir teşebbüse finansal kaynak sağlamak üzere yatırım sözleşmesi yoluyla para toplanması için hazırlanacak izahnameye ilişkin usul ve esaslarla istisnalar, SPK’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

 

 

“2 Bin Üye” Şartı Kaldırıldı

 

 

 

Toplu İş Sözleşmesinde ”2 Bin Üye Bulunması” şartı tasarıdan çıkarıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda devam eden ”Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı” görüşmelerinde önemli bir değişikliğe gidildi.   Buna göre sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için belirlenen şartlar arasındaki ”2 bin üyesinin bulunması” şartı, tasarıdan çıkarıldı.

”Kurulu bulunduğu iş kolunda çalışan işçilerin en az yüzde 1’inin üyesi bulunması” şartı ise ”yüzde 3” olarak değiştirildi.   Böylece işçi sendikası, kurulu bulunduğu iş kolunda çalışan işçilerin en az yüzde 3’ünün üyesi bulunması şartıyla, toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek, iş yerinde çalışan işçilerin yarıdan fazlasının, işletmede ise yüzde 40’ının kendi üyesi bulunması halinde toplu iş sözleşmesi yapabilecek.

 


Yazan - 18 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x