Sertifikasız Organik Ürün Satanları Bakanlık Uyardı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı pazar ve satış yerlerinde köyden getirilen ürünlerin ‘Organik’ diye pahalı satılması konusunda uyardı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,  bazı pazar ve satış yerlerinde köylerden getirilen ürünlerin ‘Organik’ adı altında pahalı satılması konusunda uyardı. Bakanlık sertifikası olmayan ürünlerin organik olarak satılmasının suç olduğunu duyurdu.

 

Bakanlık uyarısında halkın son yıllarda insan sağlığı açısından organik ürünlere yöneldiği, sertifekası bulunmayan ürünleri ‘organik’ adı altında satanların suç işlediği ve bunlar hakkında yasal işlemler yapılacağı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi;

 

”Son yıllarda insan sağlığı açısından önemi her geçen gün daha da çok anlaşılan organik ürünlere karşı tüketicilerin talebinde büyük artış meydana gelmiştir. Tarladan sofraya kadar kontrol altında bulunan organik ürünlerin üretimi, diğer kimyasal ilaç ve gübre kullanılarak üretilen ürünlere göre daha fazla zahmetli ve masraflıdır. Dolayısıyla organik ürünler pazarda diğer ürünlere nazaran daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Son yıllarda organik ürünlere talebin artması ve fiyatlarının yüksek olması sebebi ile bazı pazar ve satış yerlerinde köylerden getirilen ürünlerin organik ürün olarak satıldıkları görülmektedir. Bir ürünün köyde yetişmesi veya yetiştirilirken hayvansal gübre kullanılması o ürünü organik ürün yapmaz. Kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yapılarak üretilen ürünler organiktir. Organik ürün sertifikası olmayan ürünleri organik ürün olarak satmak suçtur.’

 

ORGANİKTE SAHTEKARLIK DİZ BOYU

 

Bu konu ile ilgili örneklemeler yapan uzmanlar, yumurtayı tavuk gübresine batırarak samanlı sepette köy yumurtası diye satan,ekonomik ömrünü bitirmiş yumurta tavuklarını organik köy tavuğu diye pazarlayanların yakından takip edilmelerini istediler.


Yazan - 30 Ağustos 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Organik ürün kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan yapılan üretim ise yem rasyolarında ne var? Alabalık üretim tesislerinde tatsız tuzsuz balıkları üreten lezzeti kaşar peyniri ile fırınlanmadan saman tadindaki organik üretim organik mıdır?
Koylere sanayi tipi uretimi sokan mantık organik uretimi de tekeline alıyor.
Sanayici dısında organik uretimi yapabilen varsa beri gelsin diyorlar yani.
Organik tavuk yetiştiricisi tavuğa ne verir?
Sülük, kene, salyangoz verir mı mesela?
AB bizi mahvetti. Sanayilesecegiz diye sağlığımızı mahvetti eliecek kuşakların cocuklarımızın salihini mahvetti bizleri öldürüyor.
Sanayileşme ölümümüz demek iç piyasaya sanayi ürününü satmayı yasaklayacak kanunlara ihtiyac bile olacak gelecekte.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x