SGK borçlarına yeni indirim geliyor


Ceza ve faiz oranları yeniden belirliyor, borçlar bugünkü değeri üzerinden tahsil edilecek 
        
MALATYA – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “SGK borçlarını, enflasyon oranlarını güncelleyerek bugünkü değeri üzerinden tahsil edeceğimiz  bir yapı kuruyoruz” dedi.

“Prof. Dr. Sebahattin Zaim” konulu panele katılmak üzere Malatya’ya gelen Dinçer, Vali Ulvi Saran’ı ziyaret etti.

Dinçer burada yaptığı değerlendirmede, SGK borçlarının tahsiliyle ilgili bilgiler verirken şu ifadeleri kullandı:

“Hem büyümenin, hem de istikrarın ortaya çıkardığı olumlu etkiler sebebiyle ekonomik anlamda daha istikrarlı bir yapı ortaya çıkmaya başladı, faizler azaldı. Geçmiş dönemde, yüksek enflasyon döneminde ortaya konulan yüksek faiz ve benzerleri artık vatandaşımızda yükler ve maliyetler oluşturmaya başladı. Bu açıdan herhangi bir mükellefiyetin gecikmesi halinde ortaya konulan cezalar ve faiz oranları hakikaten oldukça ağır bir sonuç doğruyordu. Biz bunları gözden geçiriyoruz. Ekonominin istikrar ve yeni özelliklerine göre ceza oranlarını, faiz oranlarını yeniden belirliyoruz. Nitekim geçtiğimiz 2 yıllık süreye bakacak olursanız, her fırsatta SGK’ların faiz oranlarını düşürmeye başlamıştık biz. Hala yüksek sayılabilir. Ama yeni bir indirim daha yapılacak. Şimdi yeni düzenlemelere başlayarak geçmiş dönemde birikmiş borçların cezalarıyla ilgili bir düzenleme yapma ihtiyacı oldu. 2009 yılında çok ağır bir krizden geçtiğimizi de var sayacak olursak, bizim bu yönde yapılandırma temel gerekçemiz oldu. Kararın alacaklarıyla ilgili asla reel hiçbir şeyden, tahsilattan vazgeçmeden vatandaşlarımıza kolaylık sağlıyoruz ve bu borçlarını enflasyon oranlarını güncelleyerek bugünkü değer üzerinden tahsil edeceğimiz bir yapı kuruyoruz.”

DİĞER HABERLER
Gümrük Birliği'nde her olasılık değerlendirilir

SGK’dan 38 bin kişiye ikramiye

Ödemeler 1 Şubat’tan itibaren
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), harp malulü, şehit, dul ve yetimlere 1 Şubat’tan itibaren ikramiye ödeyecek. SGK’dan yapılan açıklamaya göre bu kapsamdaki 38 bin 468 kişiye 52 milyon 632 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak.

SGK, Emekli Sandığı Kanunu’na göre, harp mamulleri, şehit, dul ve yetimlere, görevi sırasında malul olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, polislere 2010 yılında ödemesi gereken ikramiyeleri 1 Şubat’tan itibaren ödemeye başlayacak. İlgili düzenlemede ‘tütün ikramiyesi’ olarak adlandırılan ek ödeme hesaplara 52.6 milyon lira olarak yatacak.


30 Ocak 2011. 00:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x