Şiddet Sağlığa Bulaştı….!


 doktordoktorkalksana

H.Yalçın KÖKSAL  Uzman Veteriner Hekim Veteriner Hekimler  Derneği   Genel Sekreteri

 

Değerli okuyucular,şiddet giderek hayatımızın bir parçası haline geldi. Her gün yazılı ve görsel basında çeşitli şiddet ve bu şiddet sonucunda meydana gelen yaralama ve ölüm haberleri  ile  karşılaşıyoruz.

Çoğu zaman bunlar 3. Sayfa haberi niteliğinde kalıyor ve  pek çoğumuz  okumadan veya izlemeden ya sayfayı,ya da kanalı değiştiriyoruz.Sanki görmezden gelerek  toplumsal bir yara haline gelen bu insanlık dışı olayların ortadan kalkacağına inanıyoruz.

Ne zamanki tanıdık veya yakın olduğumuz veya ailemizden birisinin başına böyle bir olay geldiğinde yakınıyor ve tepki koyuyoruz.

Toplumun her kademesinde yaşanan şiddet son zamanlarda Sağlık Çalışanlarını da tehdit etmeye başladı ve hızla yayılmaktadır. Doktorlar,Hasta  Bakıcılar DERKEN ŞİMDİ DE  VETERİNER HEKİMLER ŞİDDETİN HEDEFİ haline geldiler.Kocaeli,Samsun Çarşamba  ve İstanbul’da meydana gelen olaylarda meslektaşlarımız darp edildi. Oysa bu meslektaşlarımız,   sadece ve sadece görevleri  ve yetkileri gereği topluma hizmet etmeye çalışıyorlardı.  Ne kadar acıdırki,  toplum sağlığının emanet edildiği sağlıkçıların ,gece gündüz demeden büyük bir özveri ile gösterdikleri çabaların şiddet ile taçlandırılması toplumun içine sürüklendiği açmazların bir tecellisi olarak karşımıza çıkıyor.

Peki toplum bu noktaya nasıl geldi? Sevgi ve saygı kaybının sebepleri nelerdir?

Toplumun  bu noktaya gelişindeki en önemli unsur, bence insanlarımızın kendilerine duyması gereken saygı ve sevgiden uzaklaşmalarıdır. İnsanlar  geleceğe güven duymadıkları veya güven duygularında azalma olduğunda ve ekonomik sıkıntılar yaşadıklarında  pek çoğu yıllardır taşıdıkları benliklerineden uzaklaşmakta ve egolarının esiri olmaktadırlar.

Toplum içinde örnek olma  mecburiyet ve görevleri olan , göz önünde bulunan özellikle siyasetçilerin  ve eğitmenlerin hatta aydın kabul edilen kişilerin ,çizdikleri olumsuz tablolar da ne yazıkki toplumu olumsuz yönde etkilemektedir.Trafikte her gün karşılaşılan  olayların temelinde insanların karşılarındakilere saygı duymamaları ve sabırsız davranmalarından kaynaklanmıyor mu ?

Demekki toplumda tekrar sevgi ve saygı erdeminin yaratılması için acil tedbir almak gerekmektedir.Eğitim müfredatları gözden geçirilerek  birlikte ve beraber sevgi ve saygı içinde yaşayabilen  nesiller yetiştirmemiz  ve bunun içinde bu eğitim için ayrılacak zamanın diğer tüm derslerden daha çok olması ve  ciddiye alınması gerektiğine inanıyorum.

Bir arada sevgi ve saygı yumağı içinde yaşamayı içine sindirmemiş bireylerin hepsi fizikçi,hepsi matematikçi,hepsi mühendis,doktor,avukat,uzay bilimci vs. olsa neye yarar.Dünyanın savaş ortamından bir türlü kurtulamıyor olmasının nedeni sevgisizlik değilde nedir ?

SEVGİ VE MUTLULUK YAĞMURLARI ALTINDA ŞEMSİYESİZ KALMANIZ DİLEKLERİMLE


Yazan - 2 Mart 2013. Kategori H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x